Search
How it Works Become a Partner

  Acibadem Atasehir Hospital - Description

Acıbadem Ataşehir Hastanesi, alanında uzman doktor kadrosu, tedavideki güncel teknolojileri ve tedavide yenilikçi metotlarıyla profesyonel bir sağlık hizmeti sunmaktadır.

 

Leed Gold “Çevre Dostu” sertifikalı Acıbadem Ataşehir Hastanesi, 298 yatak kapasitesi, standart, lüks süit odaları ve 350 araçlık otoparkı 65.000 m2 kapalı alanda hizmet veriyor.

 

 

Acıbadem Ataşehir Hastanesi Medikal Teknolojik Donanımları

 

Acıbadem Ataşehir Hastanesi, ileri teknoloji tıbbi cihazlarla donatılmıştır. Bu tıbbi cihazlarla erken teşhis ve ileri tekniklerle hastalarına hizmet vermektedir.

 

 • PET-CT

 

Pozitron emisyon tomografisi (PET-CT) yönteminin bilgisayarlı tomografi (CT) ile birleşiminden meydana gelen bu teknoloji ile bir çok hastalık ve kanser oluşumu önden teşhis edilebilmektedir.

 

 • Force CT

 

Hareketi dondurma özelliğine sahip bu cihaz ile hastalık veya tümörün teşhisi kolaylaşmaktadır. 

 

 • TrueBeam STx

 

TrueBeam STx, ışın tedavi uygulayan bir cihazdır. Bu teknolojik cihaz, radyasyon onkolojisinde vücut genelinde tümör oluşumunun ışınlamasında kullanılmaktadır. Robotik görüntüleme ile tedaviyi gerçekleştirecek cerraha çok önemli bilgi sağlamaktadır.

 

 • 3 Tesla MR

 

3 Tesla MR cihazı genellikle nöroloji, kardiyoloji ve ortopedi alanlarında teşhis yaparken uygulanmaktadır. Yüksek çözünürlüklü görüntüleme sayesinde hastalığın veya tümörün teşhisi sağlanmaktadır.

 

 • Sliding CT

 

Radyolojik yöntemlerle tümör veya hastalığa tanı konulmasında faydalanılan bir medikal cihazdır.

 

 • 3D Tomosentez Özellikli Dijital Mamografi

 

3D Tomosentez özellikli mamografi cihazı, meme kanserini oluşum evresinde tespit edebilmeyi sağlamaktadır. Cihaz meme dokusunu 3 boyutlu olarak tarar ve bir simülasyon görüntüsünü oluşturur.

 

 • 4D Meme Ultrasonografisi

 

Bu tıbbi cihazda meme kanseri gibi meme dokusuna ait hastalık ve tümör oluşumlarının ultrason teknolojisi ile teşhisine imkan tanımaktadır.

 

 • DSA Dijital Anjiyografi

 

DSA Dijital anjiyografi cihazı ile damarlar içindeki oluşumlar dijital ekranda görüntülenebilmektedir. Bu sayede damar içindeki oluşum halindeki ya da vücuda gelmiş hastalıklar tedavi edilebilmektedir.

 

 • EUS (Endoultrasonografi)

 

Endoskopik ultrasonografi olarak da isimlendirilen cihaz, sindirim sistemi organlarının ultrason teknolojisi ile görüntülenmesi incelenmesidir.

 

 • EBUS

 

Vücut içerisindeki organlara ultrasonografi ses dalgaları göndererek bu dalgaların çarpıp yansıması ile görüntü elde etme tekniğiyle çalışan bir cihazdır.

 

 • Fibroscan

 

Fibroscan ses dalgaları yardımıyla tümör oluşumunun teşhisinde kullanılan bir cihazdır. Genel kullanım alanı karaciğerde oluşan hastalıkların incelenmesidir.

 

 • Ultrasonografi

 

Ultrasonografi cihazı, radyasyon enerjisi olan X ışınlarını kullanmadan yüksek frekanslı ses dalgaları ile vücut içindeki organlarda tümör ve hastalık oluşumunu önceden teşhis etmeye imkan tanır.

 

 

Acıbadem Ataşehir Hastanesi'nde Hijyen ve Rehberlik Hizmeti

 

Acıbadem Ataşehir Hastanesi, sağlık hizmetini en iyi şekilde sunabilmek için kendi bünyesinde 7/24 temizlik hizmeti veren büyük bir ekiple çalışmaktadır.

 

Ayrıca Acıbadem’de danışma kapsamında yabancı hastalar için uluslararası alanda iletişim veren danışman rehberler bulunmaktadır. Daha sonrasında Acıbadem hizmeti dahilinde yurtdışından tanı ve tedavi için gelen bütün hastalar için konaklama, ulaşım hizmetleri için gerekli durumlar organize edilmektedir.

 

 

Acıbadem Ataşehir Online Konsültasyon

 

Acıbadem Ataşehir Türkiye, sağlık alanında herhangi bir soruları olan veya uzman görüşü almak isteyen hastalar için 7/24 online danışma hizmeti vermektedir. 

 

Online konsültasyon hizmetine ek olarak belirli sebeplerden ötürü hastaneye ulaşamayan hastalar için online check-up hizmeti sunulmaktadır. Hastalar, hastaneyi arayarak bu hizmeti talep edebilirler.

 

 

Acıbadem Ataşehir Hastanesi Odaları ve Diğer Hizmetleri

 

Acıbadem Ataşehir Hastanesinde odalar, standart ve süit odalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Hastaların ve hasta yakınlarının konforu için bu odalarda İnternet, TV, buzdolabı, çeşitli  dergi ve gazeteler, amerikan mutfak ve mikrodalga bulunmaktadır.

Ayrıca hastane içerisinde alışveriş yapılabilecek çarşı, 350 araba kapasitesine sahip otopark,  ATM, park, mescit, kafe ve kuaför bulunmaktadır. 

 

 

Neden Acıbadem Ataşehir Hastanesini Tercih Etmelisiniz? 

 

 • Acıbadem dünya genelinde kalite ve yüksek standardıyla bilinen bir hastaneler grubudur.
 • Uzman doktor kadrolarına sahiptir
 • Dünya genelinde kabul edilen JCI sertifikası bulunmaktadır
 • Acıbadem Ataşehir Leed Gold sertifikasına sahiptir.
 • Hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesi için en yenilikçi tıbbi cihazları bünyesinde bulundurmaktadır
 • Hastanenin tüm çalışanları, Acıbadem ismine yaraşır profesyonel bir sağlık hizmeti sunma bilinciyle hareket etmektedir

  Acibadem Atasehir Hospital - Accreditations

 • JCI JCI
 • ISO ISO

  Acibadem Atasehir Hospital Departments

Psychology
Psychology 1 Services

Psychological Therapy

Psychotherapy (also psychological therapy or talking therapy) is the use of psychological methods, particularly when based on regular personal interaction, to help a person change behavior, increase happiness, and overcome problems.
Psychiatry
Psychiatry 2 Services

Psychotherapy

Psychotherapy is a general term for treating mental health problems by talking with a psychiatrist, psychologist or other mental health provider. During psychotherapy, you learn about your condition and your moods, feelings, thoughts and behaviors.

Psychiatry Consultation

A psychiatrist is a medical doctor who can diagnose and treat a wide range of mental illnesses. These can include depression, eating disorders, insomnia, and bipolar disorder. Psychiatrists also treat particular symptoms, such as anxiety or suicidal thoughts.
Internal Medicine
Internal Medicine 1 Services

Internal Medicine Consultation

Internal medicine is a medical specialty in which physicians apply scientific knowledge and clinical expertise to diagnose and treat adults with a very broad range of health concerns and diseases. Physicians who specialize in internal medicine are called internists or general internists.
Thoracic Surgery
Thoracic Surgery 14 Services

Cardiac Catheterization

Cardiac catheterization (kath-uh-tur-ih-ZAY-shun) is a procedure in which a thin, flexible tube (catheter) is guided through a blood vessel to the heart to diagnose or treat certain heart conditions, such as clogged arteries or irregular heartbeats.

Cardioversion

Cardioversion is a medical procedure that restores a normal heart rhythm in people with certain types of abnormal heartbeats (arrhythmias). Cardioversion is usually done by sending electric shocks to your heart through electrodes placed on your chest. It's also possible to do cardioversion with medications.

Aneurysm Repair

The two main types of surgery used to fix an aneurysm are open surgery and endovascular repair. When you have open surgery, the doctor makes a big cut in your stomach or chest. The damaged part of the aorta is then replaced with a graft by the doctor.

Pacemakers

A pacemaker is a small device that's placed (implanted) in the chest to help control the heartbeat. It's used to prevent the heart from beating too slowly. Implanting a pacemaker in the chest requires a surgical procedure. A pacemaker is also called a cardiac pacing device.

Thoracotomy

A thoracotomy is a surgical procedure in which a cut is made between the ribs to see and reach the lungs or other organs in the chest or thorax. Typically, a thoracotomy is performed on the right or left side of the chest. An incision on the front of the chest through the breast bone can also be used, but is rare.

Thoracic Surgery Consultation

Thoracic surgery refers to operations on organs in the chest, including the heart, lungs and esophagus. Examples of thoracic surgery include coronary artery bypass surgery, heart transplant, lung transplant and removal of parts of the lung affected by cancer.

Ablation

The treatment for atrial fibrillation known as ablation is a technique. It does this by applying tiny burns or freezes to the interior of the heart, which results in some scarring. This scarring helps to break up the electrical impulses that cause irregular heartbeats. This may help the heart maintain its regular beat, which is important for overall health.

Aortic Valve Replacements / TAVR

Transcatheter aortic valve replacement (TAVR) is a minimally invasive surgery that replaces a relatively narrow aortic valve that doesn't open properly (aortic valve stenosis). In this operation, the doctor puts a catheter into the leg or chest and guides it to the heart.

Heart Valve Repair

Your doctor may often recommend heart valve repair when possible, as it saves the heart valve and may preserve heart function. Heart valve repair surgery may include: Patching holes in a valve. Reconnecting valve flaps (leaflets or cusps) Removing excess valve tissue so that the leaflets or cusps can close tightly.

Left Ventricular Assist Device

A left ventricular assist device (LVAD) is implanted in your chest. It helps pump blood from the lower left heart chamber (left ventricle) to the rest of your body. A control unit and battery pack are worn outside your body and are connected to the LVAD through a small opening (port) in your skin.

Angioplasty & Stent Placement

Angioplasty is when a balloon is used to open up an artery that is blocked or narrowed. During most modern angioplasty procedures, however, a short tube made of wire mesh called a stent is also put into the artery. The stent stays in place so that blood can flow more easily.

Trans-myocardial Revascularization

Transmyocardial revascularization, also known as TMR or TMLR, is a surgical procedure that uses a special carbon dioxide (CO2) laser to shoot tiny pinholes or channels through the heart muscle and into the heart's lower left chamber (left ventricle).

Carotid Surgery

Carotid endarterectomy is a surgical procedure to remove a build-up of fatty deposits (plaque), which cause narrowing of a carotid artery. The carotid arteries are the main blood vessels that supply blood to the neck, face and brain.

Heart Bypass Surgery

Coronary bypass surgery is a procedure that restores blood flow to your heart muscle by diverting the flow of blood around a section of a blocked artery in your heart. Coronary bypass surgery redirects blood around a section of a blocked or partially blocked artery in your heart.
Physical Therapy
Physical Therapy 2 Services

Proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF)

Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) is a more advanced form of flexibility training. PNF involves both stretching and contracting (activation) of the muscle group being targeted in order to achieve maximum static flexibility.

Physical Therapy Consultation

Physical therapy (PT) is care that aims to ease pain and help you function, move, and live better. You may need it to: Relieve pain. Improve movement or ability. Prevent or recover from a sports injury.
Podiatric Medicine
Podiatric Medicine 4 Services

Orthotics Treatment

Orthotics are different. They are prescription medical devices that you wear inside your shoes to correct biomechanical foot issues such as problems with how you walk, stand, or run. They can also help with foot pain caused by medical conditions such as diabetes, plantar fasciitis, bursitis, and arthritis.

Corns and Calluses Treatment

Corns and calluses are thick, hardened layers of skin that develop when your skin tries to protect itself against friction and pressure. They most often develop on the feet and toes or hands and fingers. Corns and calluses can be unsightly.

Podiatric Medicine Consultation

Podiatric Medicine is the specialty of medical sciences that deals with the diagnosis, treatment, and prevention of foot and leg disorders by medical and surgical means. The Doctor of Podiatric Medicine (DPM), or Podiatric Physician, is the medical specialist responsible for the care of the foot and leg.

Yamuna® Foot Fitness Exercise Session

Yamuna® Body Rolling is a self-care and self-conditioning technique that uses specialized therapy balls to treat specific body parts. It is able to address multiple layers of tissue, including skin, fascia, muscle, and bone, as well as work with connective tissues, internal organs, and the nervous system.
Pediatrics
Pediatrics 2 Services

Pediatrics Consultation

A branch of medicine dealing with the development, care, and diseases of infants, children, and adolescents.

Pediatric Surgery Consultation

Pediatric surgery is a subspecialty of surgery involving the surgery of fetuses, infants, children, adolescents, and young adults.
Medical Laboratory
Medical Laboratory 7 Services

Blood Test Package

This routine blood test measures the cells in the body through the blood. They test the blood for white blood cells, red blood cells, hemoglobin, hematocrit, and platelets. CBC tests can detect if you have anemia, nutritional deficiencies, an infection, cancer, and bone marrow problems.

Paternity Testing

Paternity refers to fatherhood. A DNA paternity test uses DNA, usually taken from a cheek swab, to determine whether a man is the child's biological father.

Genetic Testing

Genetic testing is a type of medical test that identifies changes in genes, chromosomes, or proteins. The results of a genetic test can confirm or rule out a suspected genetic condition or help determine a person's chance of developing or passing on a genetic disorder.

Blood Tests

A blood test is a laboratory analysis performed on a blood sample that is usually extracted from a vein in the arm using a hypodermic needle, or via fingerprick

Urine Tests

A urinalysis is a test of your urine. It's used to detect and manage a wide range of disorders, such as urinary tract infections, kidney disease and diabetes. A urinalysis involves checking the appearance, concentration and content of urine.

Sexually Transmitted Infection (STI) Testing

Sexually transmitted diseases (STDs), or sexually transmitted infections (STIs), are infections that are passed from one person to another through sexual contact. The contact is usually vaginal, oral, or anal sex. But sometimes they can spread through other intimate physical contact.

Laboratory Tests

Laboratory tests check a sample of your blood, urine, or body tissues. A technician or your doctor analyzes the test samples to see if your results fall within the normal range. The tests use a range because what is normal differs from person to person. Many factors affect test results.
Allergology
Allergology 2 Services

Allergology Consultation

An allergy consultation is a meeting with an allergist or immunologist. It could be a first meeting or a follow-up meeting. It is recommended for people who have allergy symptoms or are at risk and need treatment to keep them from getting sick.

Allergy Testing

Allergy testing finds allergens that can cause allergies, such as mold, pet dander, bee stings, and peanuts. During a skin prick test, an allergen is injected into your skin to see if it causes a wheal, rash, or other reaction. IgE antibodies can be looked for in the blood.
Cosmetology
Cosmetology 24 Services

Rejuvenation Therapy

Rejuvenation therapy is a form of medical treatment with the focus to halt, alter and even reverse the aging process. While there is currently no scientifically proven way to delay our internal aging processes themselves, there are ways to alter or delay some of the effects we experience as we age.

Blemish Removal

A blemish is any type of mark, spot, discoloration, or flaw that appears on the skin. Blemishes on the face may be unsightly and emotionally upsetting, but most are benign and not life-threatening. Some blemishes, however, can signal skin cancer

Hand Rejuvenation

Hand rejuvenation is a treatment that gives you visibly younger, healthier and firmer hands. If you want to diminish wrinkles, fight against the skin aging process, and improve the overall appearance of your hands, hand rejuvenation may be something to consider.

IPL Hair Removal

IPL takes about 6 sessions to get rid of 70% of hair permanently. Also the way IPL works by killing the follicle mans that in grown hairs will no longer be a problem. There is no need to grow out your hair before treatment as it is necessary to shave (NOT WAX OR PLUCK) on the day or the day before treatment.

Photorejuvenation

Photorejuvenation is a skin treatment that uses lasers, intense pulsed light, or photodynamic therapy to treat skin conditions and remove effects of photoaging such as wrinkles, spots, and textures. The process induces controlled wounds to the skin. This prompts the skin to heal itself, by creating new cells.

Skin Lightening

Skin lightening, or skin bleaching, is a cosmetic procedure that aims to lighten dark areas of skin or achieve a generally paler skin tone. It's usually used to improve the appearance of blemishes such as birthmarks and dark patches (melasma).

Laser Hair Removal

Laser hair removal is a medical procedure that uses a concentrated beam of light (laser) to remove unwanted hair. During laser hair removal, a laser emits a light that is absorbed by the pigment (melanin) in the hair.

Platelet Rich Plasma (PRP) Facial Treatment

A platelet-rich plasma facial involves applying a sample of the patient's blood to the face, usually after micro-needling or microdermabrasion. Rather than applying the blood immediately, the medical professional performing the procedure first isolates protein-rich plasma and platelets from the sample to create PRP.

Microdermabrasion

Microdermabrasion is a cosmetic procedure that uses fine crystals and a vacuum to remove dead skin cells. It can be used on the face, neck, chest, back and hands. The aim is to reduce fine lines, minor scars, wrinkles and age spots, and make the skin smoother and younger looking.

Intense Pulsed Light (IPL) Skin Treatment

Intense pulsed light (IPL) therapy, aka photofacial, is a way to improve the color and texture of your skin without surgery. It can undo some of the visible damage caused by sun exposure -- called photoaging. You may notice it mostly on your face, neck, hands, or chest.

Laser Tattoo Removal

Lasers remove tattoos by breaking up the pigment colors with a high-intensity light beam. Black tattoo pigment absorbs all laser wavelengths, making it the easiest color to treat. Other colors can only be treated by selected lasers based upon the pigment color.

Skin Tone Adjustment

Skin lightening treatment aims at reducing the excessive melanin content in your skin.

Chemical Peel

A chemical peel is a technique used to improve and smooth the texture of the skin. Facial skin is mostly treated, and scarring can be improved. Chemical peels are intended to remove the outermost layers of the skin. To accomplish this task, the chosen peel solution induces a controlled injury to the skin.

Skin Tightening Treatment

Skin tightening is one of the cornerstones of skin rejuvenation and is defined as the improvement of skin laxity and crepiness of the skin. There are several energy-based devices that can produce significant skin tightening without surgery, both on and off the face.

Laser Skin Resurfacing

Laser resurfacing is a treatment to reduce facial wrinkles and skin irregularities, such as blemishes or acne scars. The technique directs short, concentrated pulsating beams of light at irregular skin, precisely removing skin layer by layer.

Carboxitherapy

Carboxytherapy is a treatment for cellulite, stretch marks, and dark under-eye circles. It originated in French spas in the 1930s. The treatment can be applied to the eyelids, neck, face, arms, buttocks, stomach, and legs. It uses infusions of carbon dioxide, a naturally occurring gas in the body.

Hair Waxing

Waxing reduces hair growth when performed at every four to five weeks. While shaving crops the hair at the skin's surface, waxing pulls it out by the root, so it grows back softer, finer, and thinner.

Cellulite Treatment

Cellulite is the herniation of subcutaneous fat within fibrous connective tissue that manifests as skin dimpling and nodularity, often on the pelvic region (specifically the buttocks), lower limbs, and abdomen.

Facial Mask

A face mask is a covering that you wear over your face, for example to prevent yourself from breathing bad air or from spreading germs, or to protect your face when you are in a dangerous situation.

Hair Straightening

Hair straightening is a hair styling technique used since the 1890s involving the flattening and straightening of hair in order to give it a smooth, streamlined, and sleek appearance.

Skin Needling Treatment

Microneedling is a dermaroller procedure that uses small needles to prick the skin. The purpose of treatment is to generate new collagen and skin tissue for smoother, firmer, more toned skin. Microneedling is mostly used on the face and may treat various scars, wrinkles, and large pores.

Cosmetology Consultation

Consultations give you an opportunity to get to know your stylist and give your stylist the chance to analyze your hair, learn about your lifestyle, beauty routines (and whether you have any), determine what is required, and how long it will take to achieve the hairstyle you desire.

Permanent Makeup

Permanent makeup, also called a cosmetic tattoo or micropigmentation, is done with the use of a pen containing iron oxide that tattoos the skin and to create the look of makeup. A tattoo can mimic eyeliner or lipstick, or it can darken and create the look of thicker eyebrows.

Pore Reduction Treatment

Pore minimizers are used to diminish the appearance of large pores on facial skin. When pores become full of dirt and bacteria, the pores can get clogged and appear larger. Many people use a pore minimizer product on the face when this happens to clean out the pores and make them look smaller.
Anesthesiology
Anesthesiology 5 Services

Anesthesia

Anesthesia is the use of drugs to make surgery and other procedures painless. Anesthetics are the name for these kinds of drugs. They can be given through an injection, an inhaler, a lotion, a spray, eye drops, or a skin patch. They make it hard for you to feel or be aware of things.

Sedation

Sedation is when drugs are given to help you feel more relaxed during a procedure. The drugs (sedatives) are usually given into your vein (intravenous or IV), but can sometimes be given by mouth (oral) or through a face mask.

Epidural Pain Relief

An epidural is used for giving pain relief. It can be used during surgery to supplement a general anaesthetic, and it is continued after the operation for pain control. The nerves to your lower back pass through an area in your back close to your spine, called the 'epidural space'.

Anesthetics Consultation

An anesthesia consultation, also called a pre-surgical anesthesia assessment, is a meeting between a patient and an anesthesiologist before a medical or surgical procedure.

Pain Treatment

Pain medicines. physical therapies (such as heat or cold packs, massage, hydrotherapy and exercise) psychological therapies (such as cognitive behavioural therapy, relaxation techniques and meditation) mind and body techniques (such as acupuncture)
Vascular Surgery
Vascular Surgery 20 Services

Aortic Arch Surgery

Anti–vascular endothelial growth factor treatment, commonly known as anti–VEGF therapy or medicine, is the use of pharmaceuticals that inhibit vascular endothelial growth factor. Other names for this kind of therapy are anti–VEGF therapy and anti–VEGF medication. In the treatment of certain forms of cancer and age-related macular degeneration, this procedure may be performed.

Arteriovenous Malformation (AVM) Treatment

Surgery is the main way to treat Arteriovenous Malformation. If you're likely to bleed a lot, your doctor might suggest surgery. The AVM might be gone after the surgery. Most of the time, this treatment is used when the AVM is in a place where it can be removed without causing too much damage to the brain.

Angiography

Angiograms are the X-ray pictures that are made during angiography. Normal X-rays don't show blood vessels very well, so a special dye must be put into your blood first. This makes your blood vessels stand out, so your doctor can see if there are any problems.

Femoral Artery Bypass Surgery

Femoral popliteal bypass surgery is used to treat blocked femoral artery. The femoral artery is the largest artery in the thigh. It supplies oxygen-rich blood to the leg. Blockage is due to plaque buildup or atherosclerosis.

Radiofrequency Ablation

Radiofrequency ablation, or RFA, is a minimally invasive technique that shrinks the size of tumors, nodules or other growths in the body. RFA is used to treat a range of conditions, including benign and malignant tumors, chronic venous insufficiency in the legs, as well as chronic back and neck pain.

Femoro-popliteal and Femoro-tibial Bypass Graft Surgery

Femoral popliteal bypass surgery is used to treat blocked femoral artery. The femoral artery is the largest artery in the thigh. It supplies oxygen-rich blood to the leg. Blockage is due to plaque buildup or atherosclerosis. Atherosclerosis in the leg arteries causes peripheral vascular disease.

Pulmonary Embolism Treatment

Pulmonary embolism is a blockage in one of the pulmonary arteries in your lungs. In most cases, pulmonary embolism is caused by blood clots that travel to the lungs from deep veins in the legs or, rarely, from veins in other parts of the body (deep vein thrombosis).

Abdominal Aortic Aneurysm Repair

The term "abdominal aortic aneurysm" (AAA) refers to a swelling or bulging in the aorta, the main blood conduit that travels from the heart to the chest and abdomen. If not detected soon away, a AAA may be hazardous. It could expand over time and rupture, resulting in bleeding that might be fatal.

Angioplasty

In the event of a medical emergency, such as a heart attack, angioplasty may be performed. A technique called angioplasty is done to unblock clogged coronary arteries that are caused by coronary artery disease. It does so without requiring open-heart surgery to perform the procedure on the patient.

Vascular Medicine Consultation

Vascular medicine focuses on diagnosis and treatment of circulatory problems within the blood vessels, notably the arteries, veins, and lymphatic system. Common diseases include peripheral artery disease, lymphedema, and carotid artery stenosis.

Deep Vein Thrombosis (DVT) Treatment

After DVT is diagnosed, the main treatment is tablets of an anticoagulant medicine, such as warfarin and rivaroxaban. You will probably take the tablets for at least 3 months. If anticoagulant medicines are not suitable, you may have a filter put into a large vein – the vena cava – in your tummy.

Carotid Artery Dissection Treatment

First-line treatment for cervical artery dissection usually is antiplatelet agents (such as aspirin) or anti-coagulation to prevent the formation of blood clots. Antiplatelet drugs such as aspirin or clopidogrel may used alone or in combination.

Peripheral Artery Aneurysm Repair

Open surgical repair to remove the aneurysm and replace it with a graft. Endovascular repair, a minimally invasive technique that uses catheters and guidewires to place a stent graft inside the blood vessel.

Carotid Endarterectomy

Carotid endarterectomy is a surgical procedure used to reduce the risk of stroke from carotid artery stenosis. In endarterectomy, the surgeon opens the artery and removes the plaque.

Stent Insertion

Stents. Coronary stents are now used in nearly all angioplasty procedures. A stent is a tiny, expandable metal mesh coil. It is put into the newly opened area of the artery to help keep the artery from narrowing or closing again. Once the stent has been placed, tissue will start to coat the stent like a layer of skin.

Aortoiliac and Aortofemoral Bypass Graft Surgery

With aortoliac and aortofemoral bypass graft surgery, a blocked artery is bypassed. The aorta and the iliac or femoral arteries are involved in this case. The aorta is the biggest artery in the body. It gets blood from the heart to all the other parts of the body.

Intravenous Thrombolytic Therapy

Thrombolytic therapy is the use of drugs to break up or dissolve blood clots, which are the main cause of both heart attacks and stroke.

Atherectomy

An atherectomy is a procedure that removes plaque from a blood vessel. The plaques are removed using a catheter that is inserted into the artery through a small puncture in the artery.

Inferior Vena Cava (IVC) Filter Implantation

An inferior vena cava (IVC) filter is a small device that can stop blood clots from going up into the lungs. The inferior vena cava is a large vein in the middle of your body. The device is put in during a short surgery.

Arteriovenous (AV) Fistula for Dialysis

With an AV fistula, a person is connected to a dialysis device. Two needles are put into the AV fistula by a nurse to start the dialysis treatment. The blood is taken out with one needle and sent to the machine, where it is diffused. With the second needle, the blood can be given back to the body in a safe way.
Ophthalmology
Ophthalmology 59 Services

Phototherapeutic Keratectomy (PTK)

Phototherapeutic keratectomy (PTK) is a type of eye surgery that uses a laser to treat various ocular disorders by removing tissue from the cornea. PTK allows the removal of superficial corneal opacities and surface irregularities.

Eye Examination

An eye examination is a series of tests performed to assess vision and ability to focus on and discern objects. It also includes other tests and examinations pertaining to the eyes. Eye examinations are primarily performed by an optometrist, ophthalmologist, or an orthoptist.

Amniotic Membrane Transplant

Amniotic membrane, or amnion, is the innermost layer of the placenta. It is made up of a thick basement membrane and an avascular stromal matrix. Different types of surgery have used amniotic membrane transplantation as a graft or a dressing.

Implantable Contact Lens (ICL)

Implantable contact lenses (ICL) are soft, flexible implants which are similar to traditional contact lenses. They are implanted within the eye between the natural lens and the iris. It's a bit like having permanent contact lenses that you never have to take out, clean or think about.

Trabeculectomy

Trabeculectomy is a type of glaucoma surgery performed on the eye that creates a new pathway for fluid inside the eye to be drained. This is an outpatient procedure performed in the operating room. It is used to prevent worsening of vision loss due to glaucoma by lowering eye pressure.

Small Incision Lenticule Extraction (SMILE)

Small incision lenticule extraction (SMILE) is a relatively new refractive procedure designed to treat a multitude of refractive errors such as myopia, hyperopia, presbyopia, and astigmatism.

Laser Eye Surgery (LASEK)

LASEK is an eye surgery that combines many of the benefits of other vision correction surgeries. Laser epithelial keratomileusis, or LASEK, combines benefits of the two most commonly performed procedures -- LASIK and PRK. LASEK eye surgery is used to treat astigmatism, nearsightedness, or farsightedness.

Pterygium Surgery

Pterygium surgery is a procedure performed to remove noncancerous conjunctiva growths (pterygia) from the eye. The conjunctiva is the clear tissue covering the white part of the eye and the inside of the eyelids. Some cases of a pterygium produce little to no symptoms.

Entropion/Ectropion Eyelid Repair

An entropion or ectropion repair is an operation to correct an eyelid that turns in or turns out. The operation should improve symptoms caused by entropion or ectropion.

Iridectomy

An iridectomy, also known as a surgical iridectomy or corectomy, is the surgical removal of part of the iris. These procedures are most frequently performed in the treatment of closed-angle glaucoma and iris melanoma.

Tear Duct Surgery

A dacryocystorhinostomy (DCR) is a surgery that creates a new path for tears to drain between your eyes and your nose. You may need this surgery if your tear duct has become blocked.

Blowout Fracture Treatment

Most simple blowout fractures do not require surgical repair and do not cause lasting problems. Immediate treatment consists of: ice to decrease swelling. decongestants to aid in the drainage of blood and fluid accumulating in the sinuses.

Intravitreal Injection

An intravitreal injection is a shot of medicine into the eye. The inside of the eye is filled with a jelly-like fluid (vitreous). During this procedure, your health care provider injects medicine into the vitreous, near the retina at the back of the eye.

Eye Cancer Treatment

If the cancer starts inside the eyeball it's called intraocular cancer. The most common intraocular cancers in adults are melanoma and lymphoma. The most common eye cancer in children is retinoblastoma, which starts in the cells of the retina. Cancer can also spread to the eye from other parts of the body

Ophthalmology Consultation

Ophthalmology is the study of medical conditions relating to the eye. Ophthalmologists are doctors who specialize in the medical and surgical treatment of this organ.

Iridodialysis Treatment

Iridodialysis is the disinsertion of the iris from the scleral spur. It is in contrast from cyclodialysis, which is disinsertion of the ciliary body from the scleral spur. This patient suffers from monocular diplopia and glare.

Eye Implant

The bionic vision system consists of a camera, attached to a pair of glasses, which transmits high-frequency radio signals to a microchip implanted in the retina. Electrodes on the implanted chip convert these signals into electrical impulses to stimulate cells in the retina that connect to the optic nerve.

Intracorneal Ring Segment (ICRS) Implantation

Intracorneal ring segment (ICRS) implantation represents a modern, minimally invasive, surgical option for visual improvement in patients with keratoconus. ICRS modify the corneal geometry in a manner that enhances its refractive properties and thereby, they improve visual acuity.

Laser Coagulation

Laser photocoagulation is eye surgery using a laser to shrink or destroy abnormal structures in the retina, or to intentionally cause scarring.

Strabismus Treatment

Strabismus (crossed eyes) is a condition in which the eyes do not line up with one another. In other words, one eye is turned in a direction that is different from the other eye. Under normal conditions, the six muscles that control eye movement work together and point both eyes at the same direction.

Keratoprosthesi

Keratoprosthesis is a surgical procedure where a diseased cornea is replaced with an artificial cornea. Traditionally, keratoprosthesis is recommended after a person has had a failure of one or more donor corneal transplants.

Ocular Biometry

Ocular biometry is a test that measures the dimensions of the eyeball: the axial length (distance between the anterior and posterior parts of the eye) and the depth of the anterior chamber (part between the cornea and the iris and lens).

Optic Neuropathy Treatment

Optic neuropathy is a catch-all term that refers to damage inflicted on the optic nerve in your eye. This is the nerve in the back of the eyeball that transfers visual information from your eye to the brain, allowing you to see. This condition is one that gets worse over time, when not treated.

Corneal Cross-linking (CXL)

Corneal cross-linking with riboflavin and UV-A light is a surgical treatment for corneal ectasia such as keratoconus, PMD, and post-LASIK ectasia. It is used in an attempt to make the cornea stronger. According to a 2015 Cochrane review, there is insufficient evidence to determine if it is useful in keratoconus.

Glaucoma Treatment

Glaucoma is a group of eye conditions that damage the optic nerve, the health of which is vital for good vision. This damage is often caused by an abnormally high pressure in your eye. Glaucoma is one of the leading causes of blindness for people over the age of 60.

Laser Eye Surgery (LASIK)

Laser-assisted in situ keratomileusis (LASIK) can be an alternative to glasses or contact lenses. During LASIK surgery, a special type of cutting laser is used to precisely change the shape of the dome-shaped clear tissue at the front of your eye (cornea) to improve vision.

Corneal Abrasion Repair

A corneal abrasion is a scratch, scrape on the surface of your cornea. Fingernails, makeup brushes and tree branches are common culprits of corneal abrasions. Some other causes of corneal abrasion are rubbing your eye and having very dry eyes.

Glaucoma Examination

In assessing your glaucoma, the ophthalmologist will dilate your eyes so that he or she can get a magnified, 3D view of your optic nerve. This helps to determine the status of your optic nerves and glaucoma. He or she will assess the shape, color, depth, size, and vessels of the optic nerve.

Dacryoadenectomy

Dacryocystectomy is a well-established oculo plastics procedure that refers to a complete surgical extirpation of the lacrimal sac. It was first described by Woolhouse in 1724 and was the standard of care before the advent of dacryocystorhinostomy for management of dacryocystitis and lacrimal fistulas.

Vitrectomy

A vitrectomy is a type of eye surgery to treat various problems with the retina and vitreous. During the surgery, your surgeon removes the vitreous and replaces it with another solution. The vitreous is a gel-like substance that fills the middle portion of your eye.

Capsulotomy

Capsulotomy is a type of eye surgery in which an incision is made into the capsule of the crystalline lens of the eye. In modern cataract operations, the lens capsule is usually not removed.

Exophthalmos Treatment

Exophthalmos, also known as proptosis, is the medical term for bulging or protruding eyeballs. It can affect 1 or both eyes and is most often caused by thyroid eye disease.

Optical Coherence Tomography (OCT)

Optical Coherence Tomography (OCT) is a non-invasive diagnostic instrument used for imaging the retina. It is the technology for the future because it can enhance patient care. It has the ability to detect problems in the eye prior to any symptoms being present in the patient.

Recurrent Corneal Erosion Treatment

Recurrent Corneal Erosion (RCE) syndrome is a common, recurrent condition caused by abnormal epithelial adhesion to the underlying basal lamina. The spontaneous breakdown of the corneal epithelium can lead to the sudden onset of ocular pain, blurred vision, tearing, and photophobia, typically upon awakening.

Astigmatism Correction

Eyeglasses, contact lenses, and even refractive surgery are all viable options for astigmatism treatment. In certain cases, cataract surgery may be able to rectify the issue.

Eye Surgery

LASIK eye surgery can help you correct refractive errors in vision such as nearsightedness (myopia), farsightedness (hyperopia), and astigmatism. The procedure uses a state-of-the-art laser to reshape your cornea so that it focuses light properly. The end result is clearer, sharper vision.

Anti-VEGF Therapy

Anti–vascular endothelial growth factor therapy, also called anti–VEGF therapy or medication, is the use of drugs that block angiogenesis. This is done to treat some types of cancer and macular degeneration caused by getting older.

Diabetic Retinopathy Treatment

For diabetic retinopathy that is threatening or affecting your sight, the main treatments are: laser treatment – to treat the growth of new blood vessels at the back of the eye (retina) in cases of proliferative diabetic retinopathy, and to stabilise some cases of maculopathy.

Xanthelasma Removal

Xanthelasma is a well-circumscribed flat or slightly elevated yellowish growth that typically occurs on or around the eyelids. It is made up of cholesterol deposits that accumulate underneath the skin and is usually an obvious clinical diagnosis.

Benign Essential Blepharospasm (BEB) Treatment

Injections of botulinum toxin, which may relax the muscles and put an end to spasms, are the recommended course of therapy for the majority of instances with BEB. Other treatment options include drugs or surgery, either local surgery of the eye muscles or deep brain stimulation surgery. Both of these procedures are considered invasive procedures.

Staphyloma Treatment

A staphyloma is an abnormal protrusion of the uveal tissue through a weak point in the eyeball. The protrusion is generally black in colour, due to the inner layers of the eye. It occurs due to weakening of outer layer of eye (cornea or sclera) by an inflammatory or degenerative condition.

Eye Muscle Repair

Eye muscle repair is surgery to correct eye muscle problems that cause strabismus (crossed eyes). Strabismus surgery corrects and aligns the muscles of the eye. The conjunctiva links the eyeball to the eye socket. The external muscles of the eye are found behind the conjunctiva.

Fluorescein Angiogram

A fluorescein angiography is a medical procedure in which a fluorescent dye is injected into the bloodstream. The dye highlights the blood vessels in the back of the eye so they can be photographed. This test is often used to manage eye disorders.

Intraocular Lens (IOL) Implant

An intraocular lens implant is an artificial replacement for the lens of your eye. It's part of the surgery to fix cataracts.

Band Keratopathy Treatment

Band Keratopathy is a type of corneal degeneration that is usually caused by calcium deposits in the sub-epithelium, Bowman's layer, and anterior stroma that look like fine dust. It usually looks like a cloudy band that goes from the edge of the cornea to the middle.

Detached Retina Treatment

Removing and replacing the jelly inside your eye (vitrectomy) attaching a small band around your eye to push the wall of your eye and retina closer together (scleral buckling) injecting a bubble of gas into your eye to push the retina against the back of your eye (pneumatic retinopexy)

Conjunctival Cyst Treatment

If your conjunctival cyst is affecting your vision or your quality of life, you and your doctor may decide on more aggressive treatment.

Pinguecula Treatment

Pinguecula is an abnormal growth of tissue on the conjunctiva, the clear membrane that covers the white of the eye. A pinguecula is a yellowish raised growth on the conjunctiva typically adjacent to the border where the colored part of the eye meets the white part of the eye.

Age-Related Macular Degeneration (AMD) Treatment

AMD is an eye disease that can make it hard to see clearly in the center of your field of vision. It happens when damage to the macula, which is the part of the eye that controls clear, straight-on vision, is caused by getting older. Part of the retina is the macula.

Iridoplasty

Iridoplasty, also known as gonioplasty, uses low-energy laser burns to the peripheral iris in order to widen the anterior chamber angle and/or break peripheral anterior synechiae.

Enucleation of the Eye

Enucleation is the surgical removal of the entire eyeball leaving behind the lining of the eyelids and muscles of the eye. Evisceration removes only the contents of the eye, leaving the white part of the eye (the sclera) and the eye muscles intact.

Macular Hole Surgery

A macular hole can often be repaired using an operation called a vitrectomy. The operation is successful in closing the hole in around 9 out of 10 people who've had the hole for less than 6 months. If the hole has been present for a year or longer, the success rate will be lower.

Cataract Surgery

Cataract surgery is a procedure to remove the lens of your eye and, in most cases, replace it with an artificial lens. Normally, the lens of your eye is clear. A cataract causes the lens to become cloudy, which eventually affects your vision.

Chalazion Treatment

Treatment. Most chalazions require minimal medical treatment and clear up on their own in a few weeks to a month. Apply warm compresses to the eyelid for 10 to 15 minutes, 4 to 6 times a day for several days. The warm compresses may help soften the hardened oil that is blocking the ducts and allow drainage and healing.

Presbyopia Treatment

Presbyopia is the gradual loss of your eyes' ability to focus on nearby objects. It's a natural, often annoying part of aging. Presbyopia usually becomes noticeable in your early to mid-40s and continues to worsen until around age 65.

Photorefractive Keratectomy (PRK)

A photorefractive keratectomy is performed to treat refractive errors in your eyes. By using a laser to change the shape of your cornea, this procedure improves the way rays of light are focused on your retina.

Corneal Pachymetry

Corneal pachymetry is the process of measuring the thickness of the cornea. A pachymeter is a medical device used to measure the thickness of the eye's cornea.

Iris Repair Surgery

Iris surgeries come in the form of iris repair (iridoplasty) or an iris prosthesis. Iris repair often involves the use of sutures inside the eye to reshape the iris to its original shape, re-creating a round pupil. Sometimes the surgeon may cut some of the existing iris to help improve the appearance.

Retinitis Pigmentosa Treatment

Retinitis pigmentosa is a group of related eye disorders that cause progressive vision loss. These disorders affect the retina, which is the layer of light-sensitive tissue at the back of the eye . In people with retinitis pigmentosa, vision loss occurs as the light-sensing cells of the retina gradually deteriorate.
Neurology
Neurology 21 Services

Neurological Rehabilitation

Neurological rehabilitation (rehab) is a doctor-supervised program designed for people with diseases, injury, or disorders of the nervous system. Neurological rehab can often improve function, reduce symptoms, and improve the well-being of the patient.

Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS) Consultation

A neurologist will usually do tests to rule out many of the other things that could cause a patient's symptoms. How long it takes to make a diagnosis depends on the type of symptoms, how quickly or slowly they get worse or change, and what other diseases have to be ruled out.

Parkinson's Disease Consultation

Parkinson's disease is a progressive nervous system disorder that affects movement. Symptoms start gradually, sometimes starting with a barely noticeable tremor in just one hand. Tremors are common, but the disorder also commonly causes stiffness or slowing of movement.

Multiple Sclerosis (MS) Consultation

Multiple sclerosis (MS) is a potentially disabling disease of the brain and spinal cord (central nervous system). In MS , the immune system attacks the protective sheath (myelin) that covers nerve fibers and causes communication problems between your brain and the rest of your body.

Spina Bifida Consultation

Spina bifida is when a baby's spine and spinal cord does not develop properly in the womb, causing a gap in the spine. Spina bifida is a type of neural tube defect. The neural tube is the structure that eventually develops into the baby's brain and spinal cord.

Pain Management

Pain Management is a medical approach that draws on disciplines in science and alternative healing to study the prevention, diagnosis, and treatment of pain.

Alzheimer's Disease Consultation

Your primary doctor, a doctor who specializes in brain problems (neurologist), or a doctor who knows how to treat older people (geriatrician) will look at your medical history, medications, and symptoms to figure out if you have Alzheimer's dementia. Your doctor will also do a number of tests on you.

Migraine Treatment

A migraine is a headache that can cause severe throbbing pain or a pulsing sensation, usually on one side of the head. It's often accompanied by nausea, vomiting, and extreme sensitivity to light and sound.

Multiple Sclerosis (MS) Management

Multiple sclerosis (MS) is a potentially disabling disease of the brain and spinal cord (central nervous system). In MS , the immune system attacks the protective sheath (myelin) that covers nerve fibers and causes communication problems between your brain and the rest of your body.

Cauda Equina Syndrome Treatment

Cauda equina syndrome is best treated with decompression by a lumbar laminectomy, but a lumbar microdiscectomy may be used given a patient's unique situation. The patient will likely be kept in the hospital for a few days following the surgery to monitor recovery of motor and sensory function.

Cerebral Palsy Management

There is no cure for CP, but a child's quality of life can improve with: treatment that may involve medicine or surgery. therapy, including physical therapy, occupational therapy, and speech therapy. special equipment to help kids get around and communicate with others.

Stroke Consultation

A stroke is a serious life-threatening medical condition that happens when the blood supply to part of the brain is cut off. Strokes are a medical emergency and urgent treatment is essential. The sooner a person receives treatment for a stroke, the less damage is likely to happen.

Neurology Consultation

Neurology is the branch of medicine concerned with the study and treatment of disorders of the nervous system. The nervous system is a complex, sophisticated system that regulates and coordinates body activities. It has two major divisions: Central nervous system: the brain and spinal cord.

Parkinson's Disease Treatment

Parkinson's disease is a progressive nervous system disorder that affects movement. Symptoms start gradually, sometimes starting with a barely noticeable tremor in just one hand. Tremors are common, but the disorder also commonly causes stiffness or slowing of movement.

Epilepsy Consultation

Epilepsy is a central nervous system (neurological) disorder in which brain activity becomes abnormal, causing seizures or periods of unusual behavior, sensations and sometimes loss of awareness. Anyone can develop epilepsy.

Huntington's Disease Consultation

Huntington's disease is a rare, inherited disease that causes the progressive breakdown (degeneration) of nerve cells in the brain. Huntington's disease has a broad impact on a person's functional abilities and usually results in movement, thinking (cognitive) and psychiatric disorders.

Epilepsy Treatment

Epilepsy is a common condition that affects the brain and causes frequent seizures. Seizures are bursts of electrical activity in the brain that temporarily affect how it works. They can cause a wide range of symptoms. Epilepsy can start at any age, but usually starts either in childhood or in people over 60.

Trigeminal Neuralgia Treatment

Trigeminal neuralgia is sudden, severe facial pain. It's often described as a sharp shooting pain or like having an electric shock in the jaw, teeth or gums. It usually happens in short, unpredictable attacks that can last from a few seconds to about 2 minutes. The attacks stop as suddenly as they start.

Dementia Management

Dementia is a general term for loss of memory, language, problem-solving and other thinking abilities that are severe enough to interfere with daily life. Alzheimer's is the most common cause of dementia.

Torticollis Treatment

Torticollis is a problem involving the muscles of the neck that causes the head to tilt down. The term comes from two Latin words: tortus, which means twisted, and collum, which means neck. Sometimes it's called “wryneck.” If your baby has the condition at birth, it's called congenital muscular torticollis.

Bell's Palsy Treatment

Bell's palsy is a disease that makes the muscles on one side of the face suddenly weak. Most of the time, the weakness is temporary and gets much better over a few weeks.
Dermatology
Dermatology 29 Services

Warts Removal

Warts are tiny skin infections caused by viruses of the human papillomavirus (HPV) family. Although kids get warts most often, teens and adults can get them too. Sometimes warts are sexually transmitted and appear in the genital area. But most warts affect the fingers, hands, and feet.

Dermatology Consultation

A dermatology consultation is a service provided by a dermatologist or dermatology clinic, sometimes for free, for patients who are seeking advice regarding existing problems that affect the skin, scalp, hair, nails, lips, and mouth, many of which can be diagnosed by a simple physical examination.

Actinic Keratoses Treatment

Actinic keratoses can be taken care of by freezing the skin with liquid nitrogen. When your doctor puts the chemical directly on the affected area, it may cause your skin to blister or peel. As your wound heals, the damaged skin cells will fall off and be replaced by new, healthy skin. Cryotherapy is the most common way to treat it.

Melasma Treatment

Melasma is a skin condition characterized by brown or blue-gray patches or freckle-like spots. It's often called the “mask of pregnancy.” Melasma happens because of overproduction of the cells that make the color of your skin. It is common, harmless and some treatments may help.

Dermoscopy

Dermoscopy or dermatoscopy refers to the examination of the skin using skin surface microscopy, and is also called 'epiluminoscopy' and 'epiluminescent microscopy'. Derm(at)oscopy is mainly used to evaluate pigmented skin lesions. In experienced hands it can make it easier to diagnose melanoma.

Pigmentation Treatment

Pigmentation refers to the coloring of the skin. Skin pigmentation disorders cause changes to the color of your skin. Melanin is made by cells in the skin and is the pigment responsible for your skin's color. Hyperpigmentation is a condition that causes your skin to darken.

Dermabrasion

Dermabrasion is a skin-resurfacing procedure that uses a rapidly rotating device to sand the outer layers of skin. Immediately after dermabrasion, treated skin will be reddish and swollen. The skin that grows back is usually smoother.

Skin Tag (Acrochordon) Removal

Skin tags are small, noncancerous growths that form when the skin rubs against itself. They typically don't require treatment. But if their appearance bothers you, you can undergo a skin tag removal procedure.

Mole and Skin Lesion Evaluation

If a mole is elevated, or raised from of the skin, it should be considered suspicious. Change in color, especially multiple shades of dark brown or black; red, white and blue, Change or spreading of color from the edge of the mole into surrounding skin. Change in size, especially sudden or continuous enlargement.

Rosacea Treatment

Rosacea is a common skin condition that causes blushing or flushing and visible blood vessels in your face. It may also produce small, pus-filled bumps. These signs and symptoms may flare up for weeks to months and then go away for a while.

Acne Scar Treatment

Scars left behind by acne do not vanish completely on their own. As a result of the natural breakdown of collagen that comes with aging, pitted acne scars often grow more obvious. However, there are a number of treatments available that help make the scars left behind by acne less obvious. In the course of a few months, post-inflammatory hyperpigmentation or redness could gradually go away on their own.

Spider Veins Treatment

Spider veins are small, damaged veins that can appear on the surface of the legs or face. They are usually not painful or harmful, but some people may wish to treat them for cosmetic reasons. Spider veins can be blue, purple, or red and may appear in the form of thin lines, webs, or branches.

Photodynamic Therapy for Skin Problems

Photodynamic therapy (PDT) is a noninvasive treatment that utilizes light treatment along with application of a photosensitizing agent. In dermatology, PDT is commonly used and approved for the treatment of oncological conditions such as actinic keratosis, Bowen disease and superficial basal cell carcinoma.

Hirsutism Treatment

Hirsutism is where women have thick, dark hair on their face, neck, chest, tummy, lower back, buttocks or thighs. See a GP if it's a problem for you. It might be caused by a medical condition that can be treated.

Stretch Marks Removal

Stretch marks (striae) are indented streaks that appear on the abdomen, breasts, hips, buttocks or other places on the body. They're common in pregnant women, especially during the last trimester. Stretch marks aren't painful or harmful, but some people don't like the way they make their skin look.

Hair and Scalp Treatment

Our scalp contains about 100,000 follicles, according to the American Academy of Dermatology Association. Like a seed sprouting a tree, each follicle contains a single hair that grows. The follicles also produce sebum, or oil, that helps keep the scalp moisturized and protects the skin from infection.

Nail Fungus Treatment

Nail fungus is a common condition that begins as a white or yellow spot under the tip of your fingernail or toenail. As the fungal infection goes deeper, nail fungus may cause your nail to discolor, thicken and crumble at the edge. It can affect several nails.

Psoriasis Treatment

Psoriasis is a skin disease that causes red, itchy scaly patches, most commonly on the knees, elbows, trunk and scalp. Psoriasis is a common, long-term (chronic) disease with no cure. It tends to go through cycles, flaring for a few weeks or months, then subsiding for a while or going into remission.

Vitiligo Treatment

Vitiligo is a condition in which the skin loses its pigment cells (melanocytes). This can result in discolored patches in different areas of the body, including the skin, hair and mucous membranes. Vitiligo is a disease that causes loss of skin color in patches.

Milia Removal

The most common procedure for milia removal is de-roofing. Dermatologists use a sterile needle to remove the tiny flap of skin trapping the keratin flake inside the pore. They then squeeze or prick out the flake. A less-common practice is curettage, which is a form of electrosurgery.

Benign Growth Removal

Surgery is a common type of treatment for benign tumors. The goal is to remove the tumor without damaging surrounding tissues. Other types of treatment may include medication or radiation.

Cutaneous Horn Removal

If the lesion that is the underlying cause of a skin horn is benign (noncancerous), it is often treated by excision (surgical removal or resection) or with a procedure called curettage. This is a medical procedure involving the removal of tissue by scraping or scooping

Acne Treatment

Acne will, in the vast majority of cases, clear up on its own at the end of adolescence; nevertheless, some individuals continue to deal with acne far into adulthood. The good news is that almost all cases of acne are treatable satisfactorily. Finding a therapy that works for you is the most important thing.

Ingrown Toenail Treatment

Ingrown toenails are a common condition in which the corner or side of a toenail grows into the soft flesh. The result is pain, inflamed skin, swelling and, sometimes, an infection. Ingrown toenails usually affect the big toe. Often you can take care of ingrown toenails on your own.

Excessive Sweating Treatment

Hyperhidrosis (hi-pur-hi-DROE-sis) is abnormally excessive sweating that's not necessarily related to heat or exercise. You may sweat so much that it soaks through your clothes or drips off your hands. Besides disrupting normal daily activities, this type of heavy sweating can cause social anxiety and embarrassment.

Mole Removal

Mole removals, which is different than mole biopsy, is designed to completely remove moles from the skin in a way that minimizes scarring and creates a smooth, discreet finish. Moles are categorized as brown or black skin growths caused by the clustering of skin pigment cells, called melanocytes.

Mesotherapy

Mesotherapy is a technique that uses injections of vitamins, enzymes, hormones, and plant extracts to rejuvenate and tighten skin, as well as remove excess fat. Michel Pistor, a doctor in France, developed the technique in 1952. It was originally used to relieve pain.

Skin Biopsy

A skin biopsy is a procedure healthcare providers use to diagnose skin conditions. It can help identify a rash, infection, psoriasis or skin cancer. During a biopsy, your provider removes a small sample of skin tissue. In the lab, experts analyze the sample under a microscope.

Skin Lesion Removal

Skin lesion removal is a procedure or surgery to remove growths on your skin. You may have a skin lesion removed because it is too big, bothersome, or uncomfortable. Or you may have a lesion removed because it could be cancerous or precancerous. Often the doctor can remove simple skin lesions during a routine visit.
Radiology
Radiology 34 Services

Pelvic Ultrasound

A pelvic ultrasound is a noninvasive diagnostic exam that produces images that are used to assess organs and structures within the female pelvis. A pelvic ultrasound allows quick visualization of the female pelvic organs and structures including the uterus, cervix, vagina, fallopian tubes and ovaries.

CT Scan (Computed Tomography)

A CT scan or computed tomography scan is a medical imaging technique used in radiology to obtain detailed internal images of the body noninvasively for diagnostic purposes. The personnel that perform CT scans are called radiographers or radiology technologists.

PET Scan (Positron Emission Tomography)

A positron emission tomography (PET) scan is an imaging test that can help reveal the metabolic or biochemical function of your tissues and organs. The PET scan uses a radioactive drug (tracer) to show both normal and abnormal metabolic activity.

Abdominal Ultrasound

An ultrasound of the abdomen is a way to look at the organs and tissues inside the abdomen without making any cuts. This is made up of the abdominal aorta and the gallbladder, liver, pancreas, bile ducts, and spleen. When ultrasound technology is used, the organs and structures inside the abdomen can be quickly seen from the outside of the body.

Ultrasound Scan

An ultrasound scan, sometimes called a sonogram, is a procedure that uses high-frequency sound waves to create an image of part of the inside of the body. An ultrasound scan can be used to monitor an unborn baby, diagnose a condition, or guide a surgeon during certain procedures.

Head Ultrasound

A head ultrasound uses sound waves to make images of the brain. An ultrasound machine sends sound waves into the head and images are recorded on a computer. The black-and-white images show the internal structure of the brain, including the ventricles (the fluid-filled cavities in the brain) and the blood vessels.

Chest X-Ray

Chest X-rays produce images of your heart, lungs, blood vessels, airways, and the bones of your chest and spine. Chest X-rays can also reveal fluid in or around your lungs or air surrounding a lung.

Abdominal CT Scan

A diagnostic imaging examination known as computed tomography of the abdomen and pelvis is performed. It is used by medical professionals to assist in the diagnosis of disorders affecting the small intestine, the colon, and several other internal organs. It is often used in the process of identifying the origin of inexplicable pain.

Stereotactic Breast Biopsy

Stereotactic breast biopsy uses mammography – a specific type of breast imaging that uses low-dose x-rays — to help locate a breast abnormality and remove a tissue sample for examination under a microscope.

Magnetic Resonance Cholangiopancreatography (MRCP)

MRCP is a subtype of an MRI scan that is better suited for detailed images of the pancreas, gallbladder, and bile ducts. Magnetic resonance imaging (MRI) is a test that uses powerful magnets, radio waves, and a computer to get detailed pictures of body organs.

Bone Mineral Densitometry (BMD)

Bone density scanning, also called dual-energy x-ray absorptiometry (DXA) or bone densitometry, is an enhanced form of x-ray technology that is used to measure bone loss. DXA is today's established standard for measuring bone mineral density (BMD).

Testicular Ultrasound

Ultrasound imaging of the scrotum uses sound waves to produce pictures of a male's testicles and surrounding tissues.

Breast Imaging

The most commonly used breast imaging tests at this time are mammograms, ultrasound, and breast MRI. Other tests, such as CT scans, bone scans, or PET scans might sometimes be done to help find out if breast cancer has spread. Newer types of tests are now being developed for breast imaging.

Renal Angiogram

A renal angiogram is an imaging test to look at the blood vessels in your kidneys. Your healthcare provider can use it to look at the ballooning of a blood vessel (aneurysm), narrowing of a blood vessel (stenosis), or blockages in a blood vessel. He or she can also see how well blood is flowing to your kidneys.

Full Body PET-MRI Scan

A whole-body PET scan can detect differences in body functions, such as blood flow, use of oxygen, and uptake of sugar (glucose) molecules. This allows your doctor to see how certain organs are functioning.

CT Angiogram (Computed Tomography Angiogram)

CT angiography is a type of medical test that combines a CT scan with an injection of a special dye to produce pictures of blood vessels and tissues in a part of your body. The dye is injected through an intravenous (IV) line started in your arm or hand.

Cerebral Angiogram

Cerebral angiography is a diagnostic test that uses an X-ray. It produces a cerebral angiogram, or an image that can help your doctor find blockages or other abnormalities in the blood vessels of your head and neck. Blockages or abnormalities can lead to a stroke or bleeding in the brain.

MRI Scan (Magnetic Resonance Imaging)

Magnetic resonance imaging (MRI) of the body uses a powerful magnetic field, radio waves and a computer to produce detailed pictures of the inside of your body. It may be used to help diagnose or monitor treatment for a variety of conditions within the chest, abdomen, and pelvis.

Full Body Ultrasound Scan

An ultrasound scan, sometimes called a sonogram, is a procedure that uses high-frequency sound waves to create an image of part of the inside of the body. An ultrasound scan can be used to monitor an unborn baby, diagnose a condition, or guide a surgeon during certain procedures.

Virtual Colonoscopy

Virtual colonoscopy is a special X-ray examination of the colon using low dose computed tomography (CT). It is a less invasive procedure than a conventional colonoscopy. A radiologist reviews the images from the virtual colonoscopy to look for polyps on the inside of the colon that can sometimes turn into colon cancer.

Mammography

Mammography (also called mastography) is the process of using low-energy X-rays (usually around 30 kVp) to examine the human breast for diagnosis and screening. The goal of mammography is the early detection of breast cancer, typically through detection of characteristic masses or microcalcifications.

Fluoroscopy

Fluoroscopy is a medical procedure that makes a real-time video of the movements inside a part of the body by passing x-rays through the body over a period of time. X-rays are a form of ionizing radiation.

Diagnostic Imaging Consultation

In a diagnostic radiology consultation, the radiologist will be presented with all the information regarding the patient's condition, particularly the symptoms being experienced. The radiologist will then recommend the most appropriate imaging scans in order to come up with an accurate diagnosis.

Electromyogram (EMG)

Electromyography (EMG) measures muscle response or electrical activity in response to a nerve's stimulation of the muscle. The test is used to help detect neuromuscular abnormalities. During the test, one or more small needles (also called electrodes) are inserted through the skin into the muscle.

Diagnostic X-Rays

Diagnostic X-ray, or radiography, is a special method for taking pictures of areas inside the body. A machine focuses a small amount of radiation on the area of the body to be examined. The X-rays pass through the body, creating an image on film or a computer display.

Radionuclide Scans

Radionuclide scanning is used to diagnose, stage, and monitor disease. A small amount of a radioactive chemical (radionuclide) is injected into a vein or swallowed. Different radionuclides travel through the blood to different organs.

Full Body CT Scan

The Total Body CT scan analyzes three major areas of the body: the lungs, the heart, and the abdomen/pelvis. The lung CT can detect early, potentially malignant nodules. In the heart, the scan can detect aortic aneurysms and calcium deposits within plaque in the coronary arteries.

Head CT Scan

Computed tomography (CT) of the head uses special x-ray equipment to help assess head injuries, severe headaches, dizziness, and other symptoms of aneurysm, bleeding, stroke, and brain tumors. It also helps your doctor to evaluate your face, sinuses, and skull or to plan radiation therapy for brain cancer.

Vascular Ultrasound

Vascular ultrasound uses sound waves to evaluate the body's circulatory system and help identify blockages in the arteries and veins and detect blood clots.

Full Body PET CT Scan

A PET-CT scan is a nuclear medicine imaging test used commonly to detect a range of cancers, heart diseases, neurological conditions, infections and PUO (Pyrexia of Unknown Origin). Radioactive glucose is injected and then taken up by tissues, which are in fasting state in your body.

Electroencephalography (EEG)

Electroencephalography (EEG) is a method to record an electrogram of the electrical activity on the scalp that has been shown to represent the macroscopic activity of the surface layer of the brain underneath. It is typically non-invasive, with the electrodes placed along the scalp.

Fibroscan

Fibroscan is a non-invasive test that helps assess the health of your liver. Specifically, it uses ultrasound technology to determine the degree of fibrosis or scarring that may be present in your liver from various liver diseases or conditions.

Nuclear Scans

A nuclear medicine scan uses small amounts of radiation to create pictures of tissues, bones, and organs inside the body. The radioactive material collects in certain areas of your body, and special cameras find the radiation and make images that help your medical team diagnose and treat cancer and other illnesses.

Thyroid Ultrasound

Thyroid ultrasound is a sound wave picture of the thyroid gland taken by a hand-held instrument and translated to a 2-dimensional picture on a monitor. It is used in diagnosis of tumors, cysts or goiters of the thyroid, and is a painless, no-risk procedure.
Cardiology
Cardiology 99 Services

Cardioversion

Cardioversion is a medical procedure that restores a normal heart rhythm in people with certain types of abnormal heartbeats (arrhythmias). Cardioversion is usually done by sending electric shocks to your heart through electrodes placed on your chest. It's also possible to do cardioversion with medications.

Stress Electrocardiography (ECG)

The exercise stress test -- also known as an exercise electrocardiogram, treadmill test, graded exercise test, or stress EKG -- is used most often. It lets your doctor know how your heart responds to being pushed. You'll walk on a treadmill or pedal a stationary bike. It'll get more difficult as you go.

Preoperative Evaluation

Preoperative evaluation means an assessment of cardiac risk. The goal of perioperative cardiac risk assessment is to identify those patients with unstable cardiac disease for whom further study and treatment warrants the risk of surgical delay.

Duroziez's Disease Treatment

Duroziez's sign is a sign of aortic insufficiency. It consists of an audible diastolic murmur which can be heard over the femoral artery when it is compressed with the bell of a stethoscope.

Roemheld Syndrome Treatment

Roemheld syndrome (RS), or gastrocardiac syndrome, or gastric cardiac syndrome or Roemheld-Techlenburg-Ceconi-Syndrome or gastric-cardia, was a medical syndrome first coined by Ludwig von Roemheld (1871–1938) describing a cluster of cardiovascular symptoms stimulated by gastrointestinal changes.

Electrophysiology Study (EPS)

An electrophysiology (EP) study — also called invasive cardiac electrophysiology — is a series of tests that examine the heart's electrical activity. The heart's electrical system produces signals (impulses) that control the timing of the heartbeats.

Spontaneous Coronary Artery Dissection (SCAD) Treatment

Spontaneous coronary artery dissection — sometimes referred to as SCAD — is an emergency condition that occurs when a tear forms in a blood vessel in the heart. SCAD can slow or block blood flow to the heart, causing a heart attack, heart rhythm problems (arrythmias) or sudden death.

Surgery for Transposition of the Great Arteries (TGA)

Arterial switch is a surgical procedure and the main treatment to correct transposition of the great arteries (TGA). Almost all children with TGA undergo the arterial switch repair (also called the Jatene repair). Soon after birth, babies with TGA become very sick because of a severe lack of oxygen.

Pericarditis Treatment

Pericarditis is swelling and irritation of the thin, saclike tissue surrounding the heart (pericardium). Pericarditis often causes sharp chest pain. The chest pain occurs when the irritated layers of the pericardium rub against each other. Pericarditis is usually mild and goes away without treatment.

Coronary Steal Treatment

Coronary artery disease (CAD) causes impaired blood flow in the arteries that supply blood to the heart. Also called coronary heart disease (CHD), CAD is the most common form of heart disease and affects approximately 16.5 millionTrusted Source Americans over the age of 20

Endocarditis Treatment

Endocarditis is treated with a course of antibiotics given via a drip. You'll need to be admitted to hospital for this. Some people also need surgery to repair or replace a damaged heart valve or drain away any abscesses that develop. Endocarditis is a serious illness, especially if complications develop.

Cardiac MRI

Cardiac magnetic resonance imaging (MRI) uses a powerful magnetic field, radio waves and a computer to produce detailed pictures of the structures within and around the heart. Doctors use cardiac MRI to detect or monitor cardiac disease.

Keshan Disease Treatment

Keshan disease is an endemic cardiomyopathy with high mortality rates. It is most prevalent in low income, rural regions of China and in areas with selenium-deficient soil. The condition can cause acute or congestive heart failure, a thinning heart wall, and cardiac arrhythmia, among other health issues.

Heart Surgery

Open-heart surgery (also called traditional heart surgery) is when the surgeon cuts the chest open to reach the heart. Because it's difficult to operate on a beating heart, medicines are used to stop the heart. A heart-lung bypass machine keeps oxygen-rich blood pumping through the body during the surgery.

Cardiothoracic Surgery

Cardiothoracic surgery is the field of medicine involved in surgical treatment of organs inside the thoracic cavity — generally treatment of conditions of the heart (heart disease), lungs (lung disease), and other pleural or mediastinal structures.

Intra-Aortic Balloon Pump Insertion

IABP therapy involves inserting the balloon-tipped catheter into a blood vessel and advancing it to the heart. Usually, this happens during a heart-related surgery. In an emergency, a medical team may insert it at your bedside.

Coronary Angioplasty

A coronary angioplasty is a procedure used to widen blocked or narrowed coronary arteries (the main blood vessels supplying the heart). The term "angioplasty" means using a balloon to stretch open a narrowed or blocked artery.

Giant Cell Myocarditis Treatment

Giant-cell myocarditis often escapes diagnosis until autopsy or transplantation and has defied proper treatment trials for its rarity and deadly behavior. Current therapy rests on multiple-drug immunosuppression but its prognostic influence remains poorly known.Nov

Glenn Shunt

Glenn shunt procedures involve the anastomosis of the superior vena cava to the right pulmonary artery to increase pulmonary blood flow in patients with cyanotic heart disease.

Pacemaker Implantation

A pacemaker insertion is the implantation of a small electronic device that is usually placed in the chest (just below the collarbone) to help regulate slow electrical problems with the heart. A pacemaker may be recommended toensure that the heartbeat does not slow to a dangerously low rate.

Coronary Angiogram

A coronary angiogram is a procedure that uses X-ray imaging to see your heart's blood vessels. The test is generally done to see if there's a restriction in blood flow going to the heart. Coronary angiograms are part of a general group of procedures known as heart (cardiac) catheterizations.

Cryoablation for Atrial Fibrillation

Doctors perform cryoablation to restore normal heart rhythm by disabling heart cells that create an irregular heartbeat. During this minimally invasive procedure, a thin flexible tube called a balloon catheter is used to locate and freeze the heart tissue that triggers an irregular heartbeat.

Coronary Artery Bypass Graft (CABG) Surgery

A coronary artery bypass graft (CABG) is a surgical procedure used to treat coronary heart disease. It diverts blood around narrowed or clogged parts of the major arteries to improve blood flow and oxygen supply to the heart.

Right Heart Catheterization

In a right-heart cath, your doctor guides a special catheter (a small, hollow tube) called a pulmonary artery (PA) catheter to the right side of your heart. He or she then passes the tube into your pulmonary artery. This is the main artery that carries blood to your lungs.

Atrioventricular Septal Defect (AVSD) Treatment

Most of the time, children with AVSD need open-heart surgery. For the repair, one or two patches are put on the common valve to separate the right and left sides. This is done after the heart/lung bypass to help keep the blood flowing during the repair.

Coronary Artery Disease (CAD) Treatment

Coronary artery disease (CAD) causes impaired blood flow in the arteries that supply blood to the heart. Also called coronary heart disease (CHD), CAD is the most common form of heart disease and affects approximately 16.5 millionTrusted Source Americans over the age of 20

Ventricular Aneurysm Treatment

A ventricular aneurysm is a defect in the left (or right) ventricle of the heart, usually produced by transmural infarction.

Coronary Angiography and Left Ventriculography

Coronary angiography, also known as cardiac catheterisation, is a procedure performed to visualise the coronary arteries which are blood vessels that supply blood to the heart. It is the gold standard to diagnose coronary artery disease.

Minimally Invasive Direct Coronary Artery Bypass (MIDCAB)

Minimally invasive direct coronary artery bypass (MIDCAB) grafting attempts to achieve adequate coronary artery revascularization in a less invasive manner than conventional coronary artery bypass grafting (CABG).

Dressler's Syndrome Treatment

The main treatment for Dressler syndrome is medication to reduce inflammation. Your doctor may recommend nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) such as: Aspirin. Ibuprofen (Advil, Motrin IB, others)

Pericardiocentesis

Pericardiocentesis is a procedure done to remove fluid that has built up in the sac around the heart (pericardium). It's done using a needle and small catheter to drain excess fluid.

Ventriculography

A ventriculogram is a test that shows images of your heart. The images show how well your heart is pumping. The pictures let your doctor check the health of the lower chambers of your heart, called ventricles. This test can be done as a non-invasive test or as part of an invasive procedure.

Cardiac Amyloidosis Treatment

Some of the common types of chemotherapy used to treat amyloidosis are cyclophosphamide (Cytoxan, Neosar) and melphalan (Alkeran) combined with the steroids dexamethasone (multiple brand names) and prednisone (multiple brand names).

Coxsackievirus-Induced Cardiomyopathy Treatment

Treatment. A wide variety of treatment modalities are currently recommended including Immunosuppressive agents, intravenous immunoglobulins (IVIG), and antiviral agents although the effectiveness of these treatments are not well established and no specific treatment is available.

Electrocardiogram (ECG or EKG)

An electrocardiogram (ECG or EKG) records the electrical signal from the heart to check for different heart conditions. Electrodes are placed on the chest to record the heart's electrical signals, which cause the heart to beat. The signals are shown as waves on an attached computer monitor or printer.

Cardiac Rehabilitation

Cardiac rehab, or cardiac rehabilitation, is a medically supervised program that includes exercise, support, counseling and education. This comprehensive program helps you recover from a heart attack or other heart problem. It offers many benefits that can improve your health and quality of life.

Dobutamine Stress Echocardiogram

A dobutamine stress echocardiogram (DSE) may be used if you are unable to exercise. Dobutamine is put in a vein and causes the heart to beat faster. It mimics the effects of exercise on the heart. During an echo, a transducer (like a microphone) sends out ultrasonic sound waves at a frequency too high to be heard.

Shone's Syndrome Treatment

Shone's complex is a congenital (present at birth) heart disease. It affects how blood flows both into and out of the left side of the heart. The multiple sites of blockage in the blood flow through the left side of the heart differentiates Shone's syndrome from other isolated heart defects.

Pulmonary Artery Banding (PAB)

Pulmonary artery banding (PAB) is a surgical technique used for the palliation of certain congenital cardiac defects. The most common indication is for the limitation of pulmonary blood flow in the clinical scenario of pulmonary over-circulation caused by large left-to-right shunts.

24 Hour Blood Pressure Monitoring

A technique to measure blood pressure continuously is 24-hour ambulatory blood pressure monitoring. Even when you are asleep, your blood pressure is monitored. Your doctor can get a better idea of your blood pressure numbers from the information that is collected over time.

Diastolic Heart Failure Treatment

The pharmacologic therapies of choice for diastolic heart failure are angiotensin-converting enzyme inhibitors, angiotensin receptor blockers, diuretics, and beta blockers.

Pancarditis Treatment

Pancarditis, also called perimyoendocarditis, is the inflammation of the entire heart: the pericardium, the myocardium and the endocardium. Reflux carditis refers to a possible outcome of esophageal reflux (also known as GERD), and involves inflammation of the esophagus/stomach mucosa.

Pulmonary Artery Catheter Insertion

Pulmonary artery catheterization uses a catheter that has an inflatable balloon at its tip. The healthcare provider puts this tube through a large vein. The tube is then moved to the right atrium, one of the heart's upper chambers. It is then moved on through the right ventricle and out through a pulmonary artery.

Total Anomalous Pulmonary Venous Connection (TAPVC) Surgery

Total anomalous pulmonary venous return (TAPVR) is a condition in which the blood vessels from the lungs take an abnormal path back to the heart. TAPVR surgery is open heart surgery done to fix this problem. The heart has 4 chambers: a right and left atrium and a right and left ventricle.

Cardiac CT

A computerized tomography (CT) coronary angiogram is an imaging test that looks at the arteries that supply blood to your heart. It might be done to diagnose the cause of chest pain or other symptoms. A CT coronary angiogram uses a powerful X-ray machine to produce images of your heart and its blood vessels.

Subaortic Membrane Excision

Subaortic membrane resection is an open-heart surgery performed under general anesthesia with the use of a heart-lung bypass machine. The surgeon will open the chest and then the aorta near the aortic valve. The subaortic membrane is removed, which will restore the flow of blood from the left ventricle to the body.

Eisenmenger's Syndrome Treatment

Sildenafil (Revatio, Viagra) and tadalafil (Cialis, Adcirca) are sometimes used to treat high blood pressure in your pulmonary arteries caused by Eisenmenger syndrome. These drugs work by opening the blood vessels in the lungs to allow blood to flow through more easily.

Aortic Stenosis Treatment

To treat aortic valve stenosis, people often need to have their aortic valves replaced. During aortic valve replacement, your doctor takes out the damaged valve and puts in a new one made of cow, pig, or human heart tissue.

Renal Denervation Therapy

Renal denervation therapy (RDT) is a relatively new, catheterization-based intervention to treat patients with refractory hypertension. The rationale of RDT is the mechanical destruction with high frequency ablation of renal sympathetic fibers, which can be easily accessed via the renal artery.

Treatment for Myocardial Rupture

Myocardial rupture is a laceration of the ventricles or atria of the heart, of the interatrial or interventricular septum, or of the papillary muscles. It is most commonly seen as a serious sequela of an acute myocardial infarction (heart attack). It can also be caused by trauma.

Tricuspid Atresia Treatment

Tricuspid atresia (pronounced try-CUSP-id uh-TREE-zhuh) is a birth defect of the heart where the valve that controls blood flow from the right upper chamber of the heart to the right lower chamber of the heart doesn't form at all.

High Output Heart Failure Treatment

High-output heart failure is a heart condition that occurs when the cardiac output is higher than normal due to increased peripheral demand. There is a circulatory overload which may lead to pulmonary edema secondary to an elevated diastolic pressure in the left ventricle.

Left Heart Catheterization

Left heart catheterization is the passage of a thin flexible tube (catheter) into the left side of the heart. It is done to diagnose or treat certain heart problems.

Fontan Procedure

During a Fontan surgery, congenital heart surgeons reroute the blood flow from the lower body to the lungs by connecting the inferior vena cava to the pulmonary artery. To accomplish this, surgeons will most often create a connecting channel, or tube, outside of the heart.

Surgery for Hypoplastic Left Heart Syndrome

Soon after a baby with hypoplastic left heart syndrome is born, multiple surgeries done in a particular order are needed to increase blood flow to the body and bypass the poorly functioning left side of the heart. The right ventricle becomes the main pumping chamber to the body.

Health Screening

Screenings are medical tests that doctors use to check for diseases and health conditions before there are any signs or symptoms. Screenings help find problems early on, when they may be easier to treat. Getting recommended screenings is one of the most important things you can do for your health.

Aortopulmonary Window Repair

Surgery is done with the help of cardiopulmonary bypass. An incision can be made in the front of the aorta, in the main pulmonary artery, or in the aortopulmonary window itself. Usually, related lesions are fixed during the same surgery.

Heart Valve Replacement

To replace a heart valve, your doctor removes the heart valve and replaces it with a mechanical valve or a valve made from cow, pig or human heart tissue (biological tissue valve). Biological valves often eventually need to be replaced, as they break down over time.

Cardiac Resynchronisation Therapy (CRT) Device Implantation

Cardiac resynchronization therapy requires a minor surgical procedure to implant a device in the chest. You'll likely be awake during the procedure, but will receive medication to help you relax. The area where the pacemaker is implanted is numbed. The procedure typically takes a few hours.

Aortic Valve Repair

Aortic valve replacement is a procedure in which an artificial heart valve is used to replace a patient's failing aortic valve. Most of the time, open-heart surgery and opening the chest bone are used to fix aortic valves.

Angina Pectoris Treatment

The two main types of surgery used to fix an aneurysm are open surgery and endovascular repair. When you have open surgery, the doctor makes a big cut in your stomach or chest. The damaged part of the aorta is then replaced with a graft by the doctor. In endovascular repair, the cut is much smaller than in open surgery.

Pediatric Cardiology

Paediatric cardiologists are doctors who diagnose and treat children with cardiac (heart) conditions. They work with patients antenatally (before birth), through childhood and into adulthood.

Myocarditis Treatment

A rare condition in which the heart muscle becomes thick and inflamed and may also become weak. Myocarditis is usually caused by a viral infection, but it may also be caused by bacterial, parasitic, or fungal infections; autoimmune disorders; or being exposed to radiation or certain chemicals or drugs.

Ultrafast CT Scan (Computed Tomography)

An ultrafast computed tomography (CT) scan is also called electron beam CT scan. It's an imaging test that uses X-rays and a computer to look at your heart. The scan takes pictures very quickly.

Kounis Syndrome Treatment

Kounis syndrome is the concurrence of acute coronary syndromes with conditions associated with mast cell activation, such as allergies or hypersensitivity and anaphylactic or anaphylactoid insults that can involve other interrelated and interacting inflammatory cells behaving as a 'ball of thread'.

Tricuspid Valve (TV) Repair

Tricuspid valve repair is an open-heart procedure. Your surgeon may reshape the valve, or repair or separate fused valve leaflets. The operation can be done through a small incision on the side of the chest.

Hypertension Treatment

Hypertension is another name for high blood pressure. It can lead to severe health complications and increase the risk of heart disease, stroke, and sometimes death. Blood pressure is the force that a person's blood exerts against the walls of their blood vessels.

Heart Arrhythmia - Catheter Ablation

Catheter ablation is a way to treat irregular heartbeats, or arrhythmias, like atrial fibrillation (AFib), atrial flutter, or supraventricular tachycardia (SVT). It destroys the tissue that's causing your heartbeat to get off course. This creates scar tissue inside your heart.

Atrial Septal Defect (ASD) Closure

ASD closure is a method to close a hole in your heart called an atrial septal defect (ASD). ASD is a hole in the wall (septum) between the two upper chambers of your heart that isn't supposed to be there. Usually, the hole closes up a few weeks after the baby is born.

Echocardiogram

An echocardiogram, or "echo", is a scan used to look at the heart and nearby blood vessels. It's a type of ultrasound scan, which means a small probe is used to send out high-frequency sound waves that create echoes when they bounce off different parts of the body.

Mitral Valve Repair

Mitral valve repair and mitral valve replacement are types of surgery to fix or replace a leaky or stiff mitral valve in the heart.

Patent Ductus Arteriosus (PDA) Closure

Patent ductus arteriosus (PDA) is a persistent opening between the two major blood vessels leading from the heart. The opening (ductus arteriosus) is a normal part of a baby's circulatory system in the womb that usually closes shortly after birth. If it remains open, it's called a patent ductus arteriosus.

Cardiac Assessment

A focused assessment of the cardiac system includes a review for common or concerning symptoms: Chest pain—assess location, when it occurs, intensity, type, duration, with or without exertion, radiation, associated symptoms (shortness of breath, sweating, nausea, palpitations, anxiety), and alleviating factors.

Implantable Cardioverter Defibrillator (ICD) Implantation

An implantable cardioverter-defibrillator (ICD) is a small battery-powered device placed in the chest to detect and stop irregular heartbeats (arrhythmias). An ICD continuously monitors the heartbeat and delivers electric shocks, when needed, to restore a regular heart rhythm.

Balloon Pulmonary Valvuloplasty

With balloon valvuloplasty, the pulmonary valve is fixed. A long, thin tube called a catheter is used in the process. At the end of this tube is a balloon that you can blow up. The doctor threads this catheter all the way to the pulmonary valve through a blood vessel in the groin.

Blalock–Taussig Shunt (BT Shunt)

The Blalock–Thomas–Taussig shunt is a surgical procedure used to increase blood flow to the lungs in some forms of congenital heart disease. These conditions, in which a child is born with an abnormal heart include pulmonary atresia and Tetralogy of Fallot and are common causes of blue baby syndrome.

Transcoronary Ablation of Septal Hypertrophy (TASH)

TASH is a new, investigational, catheter-based treatment for severely symptomatic, medically refractory hypertrophic obstructive cardiomyopathy.

Ventricular Septal Defect (VSD) Closure

VSD is an opening in the wall (septum) dividing the two lower chambers of the heart (ventricles). Normally, this wall closes before birth. When it doesn't, oxygen-rich blood in the left chamber can mix with oxygen-poor blood in the right one.

Bentall Procedure

The Bentall procedure is a surgery to replace part of the aorta and the aortic valve of the heart because of a bulge (aneurysm) in the aorta. The aorta is the large blood vessel (artery) that carries blood from the heart through the chest and belly to the rest of the body.

Balloon Mitral Valvuloplasty

In balloon valvuloplasty, a catheter is inserted into the heart and guided to a valve that is too narrow. Once there, a balloon is inflated within the catheter, which results in a larger opening provided by the valve.

Myocardial Viability Testing

Purpose. Positron emission tomography (PET) viability imaging is used to assess how much heart muscle has been damaged by a heart attack or heart disease. This test is used to determine whether a patient may need angiography, cardiac bypass surgery, heart transplant or other procedures.

Cardiology Consultation

Cardiovascular consultation is the most important aspect of medical treatment. It is an opportunity for patients to discuss about their cardiac problems, current complaints, understand the risks and complications, and to adopt healthy lifestyle habits.

Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI)

A TAVI is a medical procedure that involves fitting a valve into the heart to treat aortic stenosis. If you're an adult in need of an aortic valve replacement and aren't well enough to have heart valve surgery, you may be given a TAVI procedure instead.

Tilt Table Test

In a tilt table test, you lie on a table that adjusts your body position from horizontal to vertical to simulate standing up. The test can tell your doctor if faulty brain signals are causing low blood pressure. A tilt table test is used to evaluate the cause of unexplained fainting.

Myocardial Perfusion Imaging (MPI)

Myocardial perfusion imaging (MPI) is a non-invasive imaging test that shows how well blood flows through (perfuses) your heart muscle.

Myocardial Infarction Treatment

Heart Attack (Myocardial Infarction) A heart attack (medically known as a myocardial infarction) is a deadly medical emergency where your heart muscle begins to die because it isn't getting enough blood flow. This is usually caused by a blockage in the arteries that supply blood to your heart.

Temporary Pacemaker

Temporary cardiac pacing is an intervention that helps the heartbeat get back to a normal pace if it has been temporarily out of rhythm. In temporary cardiac pacing, wires are inserted through the chest (during heart surgery), or a large vein in the groin or neck, and are directly connected to the heart.

Surgery for Tetralogy of Fallot (TOF)

Surgery for tetralogy of Fallot involves open-heart surgery to correct the defects (intracardiac repair) or a temporary procedure that uses a shunt. Most babies and older children have intracardiac repair.

Heart Tumor Treatment

A single small noncancerous primary heart tumor can be surgically removed, usually resulting in a cure. If a large noncancerous primary tumor is significantly reducing blood flow through the heart, removal of the part of the tumor that does not grow into the heart wall may improve heart function.

Atherosclerosis Treatment

Atherosclerosis is when fats, cholesterol, and other things build up in and on the walls of the arteries. Atherosclerosis can make arteries narrow, which can stop blood from flowing and cause a blood clot.

Myocardial Bridge Treatment

A myocardial bridge is a usually harmless condition in which one or more of the coronary arteries goes through the heart muscle instead of lying on its surface. Most bridges don't seem to cause symptoms. However, some people with myocardial bridges can experience angina, or chest pain.

Left Ventricular Assist Device (LVAD) Implantation

A left ventricular assist device (LVAD) is implanted in your chest. It helps pump blood from the lower left heart chamber (left ventricle) to the rest of your body. A control unit and battery pack are worn outside your body and are connected to the LVAD through a small opening (port) in your skin.

Heart Biopsy

A myocardial biopsy, also called a heart biopsy, is an invasive procedure that involves using a bioptome (a small catheter with a grasping device on the end) to obtain a small piece of heart muscle tissue that is sent to a laboratory for analysis.

Acute Decompensated Heart Failure Treatment

In acute decompensated heart failure, the development of heart failure may be either rapid or gradually, and patients will exhibit the normal indications and symptoms of heart failure.

Cardiac Asthma Treatment

The treatments for cardiac asthma depend on the cause (such as heart failure or leaky valve) but may include heart medicines to control blood pressure and remove excess fluid, proper diet, and modified daily activities. If the cause is a leaky valve or congenital heart defect, over time, surgery may be needed.

Surgery for Coarctation of the Aorta

During surgery to correct a coarctation, the narrow portion is removed and the aorta is reconstructed or patched to allow blood to flow normally through the aorta. Even after surgery, children with a coarctation of the aorta often have high blood pressure that is treated with medicine.

Rastelli Procedure

The Rastelli procedure is a surgery used to correct congenital heart defects such as, double outlet right ventricle (DORV) and truncus arteriosus. It can also be combined with the modified Norwood procedure to correct aortic atresia with a ventricular septal defect (VSD).

Surgery for Ebstein's Anomaly

Several types of procedures can be used to surgically treat Ebstein anomaly and associated defects. Tricuspid valve repair. Surgeons reduce the size of the valve opening and allow the valve leaflets to come together to work properly. A band might be placed around the valve to keep it in place.

Atrioventricular Fistula Treatment

A fistula between an artery and a vein is called an arteriovenous (AV) fistula. Blood doesn't go through capillaries. Instead, it goes straight from the artery to the vein.
General Surgery
General Surgery 30 Services

Lymph Node Biopsy

A lymph node biopsy is the removal of lymph node tissue for examination under a microscope. The lymph nodes are small glands that make white blood cells (lymphocytes), which fight infection. Lymph nodes may trap the germs that are causing an infection. Cancer can spread to lymph nodes.

Omentectomy

The benefit of an omentectomy is to remove cancer if it's spread to the omentum or to help stage the cancer to determine the most beneficial treatment. Cancer surgeries, such as an omentectomy, can cause side effects including temporary tenderness or pain.

After Surgery Care

Following any kind of medical procedure, you can expect to have some side effects. Surgery will almost always include some degree of discomfort. There is also a possibility that the place where the surgeon sliced would experience swelling as well as pain. Your surgeon will be able to provide you with information on the possible adverse effects.

Robotic Surgery

Robotic surgery, or robot-assisted surgery, allows doctors to perform many types of complex procedures with more precision, flexibility and control than is possible with conventional techniques. Robotic surgery is usually associated with minimally invasive surgery — procedures performed through tiny incisions.

Tracheostomy

A tracheostomy is an opening created at the front of the neck so a tube can be inserted into the windpipe (trachea) to help you breathe. If necessary, the tube can be connected to an oxygen supply and a breathing machine called a ventilator.

Laparoscopy

Laparoscopy is a type of surgical procedure that allows a surgeon to access the inside of the abdomen (tummy) and pelvis without having to make large incisions in the skin. This procedure is also known as keyhole surgery or minimally invasive surgery.

Cyst Removal

The removal of a cyst refers to any procedure used to remove an abnormal soft tissue growth or pocket of fluid that forms in various parts of the body. There are several types of cyst removal procedures performed depending on the type of cyst, its size, and its location.

Incisional Hernia Repair

In this surgical procedure, also known as herniorrhaphy, the surgeon makes an incision in the abdomen above the hernia, pushes any protruding intestine back into the abdomen and repairs the opening in the muscle wall.

Lipoma Removal

Most lipomas are removed surgically by cutting them out. Recurrences after removal are uncommon. Possible side effects are scarring and bruising. A technique known as minimal excision extraction may result in less scarring. Liposuction.

Laparotomy

A laparotomy is a surgical incision into the abdominal cavity. A laparotomy is performed to examine the abdominal organs and aid diagnosis of any problems. Possible complications include infection and the formation of scar tissue within the abdominal cavity.

Stereotactic Radiosurgery

Stereotactic radiosurgery (SRS) is a non-surgical radiation therapy used to treat functional abnormalities and small tumors of the brain. It can deliver precisely-targeted radiation in fewer high-dose treatments than traditional therapy, which can help preserve healthy tissue.

Breast Abscess Drainage

Treatment for a breast abscess involves draining the area of pus. First, your doctor will numb your skin with a local anesthetic so you don't feel any pain. Then, they'll remove the pus by either making a small incision and physically draining the abscess, or by removing the pus via a needle.

Pleurodesis

Pleurodesis is a procedure that sticks your lung to your chest wall. This procedure removes the space between your lung and your chest wall (pleural space) so that fluid or air no longer builds up between the layers.

Thoracostomy

Thoracostomy is a minimally invasive procedure in which a doctor inserts a thin plastic tube into the pleural space — the area between the chest wall and lungs. They may attach the tube to a suction device to remove excess fluid or air. Or, they may use the chest tube to deliver medications into the pleural space.

Mastectomy

A mastectomy is an operation to remove a breast. It's used to treat breast cancer in women and breast cancer in men. The operation takes about 90 minutes, and most people go home the following day.

Splenectomy

A splenectomy is surgery to remove the entire spleen, a delicate, fist-sized organ that sits under the left rib cage near the stomach. The spleen is an important part of the body's defense (immune) system. It contains special white blood cells that destroy bacteria and help the body fight infections when you are sick.

Hiatal Hernia Surgery

Surgery to repair a hiatal hernia may involve pulling your stomach down into your abdomen and making the opening in your diaphragm smaller or reconstructing an esophageal sphincter. In some cases, hiatal hernia surgery is combined with weight-loss surgery, such as a sleeve gastrectomy.

Breast Tumor Removal

Lumpectomy (lum-PEK-tuh-me) is surgery to remove cancer or other abnormal tissue from your breast. During a lumpectomy procedure, the surgeon removes the cancer or other abnormal tissue and a small amount of the healthy tissue that surrounds it. This ensures that all of the abnormal tissue is removed.

Adrenalectomy

Surgical removal of either one or both of the adrenal glands is referred to as an adrenalectomy. Above each of your kidneys is a little gland called an adrenal gland. Your adrenal glands generate hormones that govern your metabolism, immunological system, blood pressure, and blood sugar.

Breast Lumpectomy

Lumpectomy is a surgical removal of a discrete portion or "lump" of breast tissue, usually in the treatment of a malignant tumor or breast cancer.

Cervical Sympathectomy

A cervical sympathectomy is surgery to destroy or remove nerves in your neck. The surgery is mainly used to treat hyperhidrosis (heavy sweating) in the armpits or on the hands.

Liver Resection

Liver resection is the removal of part of the liver during an operation. The body can cope with removal of up to two-thirds of the liver. The liver also has the ability to grow back. Within 3 months of your operation, the remainder of your liver will have grown back to near normal size.

Diagnostic Laparoscopy

Diagnostic laparoscopy is a procedure that allows a doctor to look directly at the contents of the abdomen or pelvis.

Lymph Nodes Removal

Lymph node removal is a surgical procedure to take out one or more of your lymph nodes. Your doctor may recommend you have this procedure if you've been diagnosed with cancer. There are two main reasons for removing lymph nodes. If you have cancer, one or more lymph nodes may be removed to check whether it has spread.

Umbilical Hernia Repair

During umbilical hernia repair, the surgeon makes a small cut of about 2 to 3cm at the base of the belly button and pushes the fatty lump or loop of bowel back into the tummy. The muscle layers at the weak spot in the abdominal wall where the hernia came through are stitched together to strengthen them.

Gastrectomy

Gastrectomy is surgery to remove part or all of the stomach. If only part of the stomach is removed, it is called partial gastrectomy. If the whole stomach is removed, it is called total gastrectomy.

General Surgery Consultation

Surgery consultation, which is an essential part of any surgical procedure, involves making an assessment as to whether the patient is fit to undergo surgery and if the benefits of the procedure outweigh the risk.

Hernia Repair

Open hernia repair is where an incision, or cut, is made in the groin. The hernia “sac” containing the bulging intestine is identified. The surgeon then pushes the hernia back into the abdomen and strengthens the abdominal wall with stitches or synthetic mesh.

Appendectomy

An appendectomy is surgery that removes an infected appendix. This problem is called appendicitis. A common emergency surgery is appendectomy. The appendix is a small pouch connected to the large intestine. 

Nephrectomy

Kidney removal, or nephrectomy, is surgery to remove all or part of a kidney. It may involve: Part of one kidney removed (partial nephrectomy). All of one kidney removed (simple nephrectomy). Removal of one entire kidney, surrounding fat, and the adrenal gland (radical nephrectomy).
Urology
Urology 53 Services

Kidney Cyst Treatment

A kidney cyst is a round or oval fluid-filled pouch with a well-defined outline. Kidney cysts typically grow on the surface of a kidney, although some may develop inside your kidney. Kidney cysts are round pouches of fluid that form on or in the kidneys.Jul 28, 2020

Testicular Tumor Removal

Cancer that forms in tissues of one or both testicles. Testicular cancer is most common in young or middle-aged men. Most testicular cancers begin in germ cells (cells that make sperm) and are called testicular germ cell tumors.

Epididymal Cyst Removal

Vestibular rehabilitation is an exercise-based program, designed by a specialty-trained vestibular physical therapist, to improve balance and reduce problems related to dizziness.

Ureteroplasty

Urethroplasty is surgery performed on your urethra, a part of your urinary system. The urethra is a tube that carries urine from your urinary bladder to the outside of your body. In men, the urethra also carries semen outside of their bodies.

Bladder Neck Incision (BNI)

A bladder neck incision (B.N.I.) and a urethrotomy, are operations for men who have a decreased urinary stream and problems passing urine because of a bladder neck stenosis or a urethral stricture.

Spermatic Cord Hydrocole Treatment

Spermatic cord hydrocele is a collection of fluid along the spermatic cord that lies superior to the testicle and does not communicate with the scrotal sac. It is a rare congenital anomaly resulting from abnormal closure of the processus vaginalis.

Erectile Dysfunction Diagnosis

Erectile dysfunction (impotence) is the inability to get and keep an erection firm enough for sex. Having erection trouble from time to time isn't necessarily a cause for concern.

Prostate Surgery

Prostatectomy is surgery to remove part or all of the prostate gland. The prostate gland is situated in the male pelvis, below the urinary bladder. It surrounds the urethra, which carries urine from the bladder to the penis. The procedure is used to treat a number of conditions affecting the prostate.

Penile Prosthesis

A penile implant, or penile prosthesis, is a treatment for erectile dysfunction (ED). The surgery involves placing inflatable or flexible rods into the penis. Inflatable rods require a device filled with saline solution and a pump hidden in the scrotum.

Ureteral Reimplantation Surgery

Ureteral reimplantation is a surgery to fix the tubes that connect the bladder to the kidneys. The surgery changes the position of the tubes at the point where they join the bladder to stop urine from backing up into the kidneys.

Simple Orchiectomy

In a simple orchiectomy, the testicle and just a short segment of the spermatic cord are removed, typically through an incision in the scrotal wall. Simple orchiectomies are performed for reasons of severe infection or chronic pain. Both testicles can be removed to temporarily help in the treatment of prostate cancer.

Ureteral Catheter Removal

A ureteral catheter acts as a counter brace that facilitates transmission of arterial pulsations into the ureteral wall.

Ureteroscopy

Ureteroscopy is a procedure to address kidney stones, and involves the passage of a small telescope, called a ureteroscope, through the urethra and bladder and up the ureter to the point where the stone is located.

Hydrocele Testis Treatment

A hydrocele is an accumulation of serous fluid in a body cavity. A hydrocele testis is the accumulation of fluids around a testicle. It is often caused by peritoneum wrapped around the testicle, called the tunica vaginalis. Provided there is no hernia present, it goes away without treatment in the first year.

Phimosis Surgery

Phimosis surgery, also called circumcision or postectomy, aims to remove excess skin from the penis. It is performed to prevent penile cancer, urinary tract infections and sexually transmitted infections.

Urethral Surgery

Ureteral surgeries are procedures that fix problems with the flow of urine between the ureter (the tube that carries urine from the kidney to the bladder) and the kidney.

Bladder Stone Removal

Open cystostomy. An open cystostomy is often used to remove bladder stones in men with a very large prostate, or if the stone itself is very large. It's a similar procedure to percutaneous suprapubic cystolitholapaxy, except the surgeon makes a much larger cut in the abdomen and bladder.

Kidney Stones Treatment

Kidney stones form in your kidneys. As stones move into your ureters — the thin tubes that allow urine to pass from your kidneys to your bladder — signs and symptoms can result. Signs and symptoms of kidney stones can include severe pain, nausea, vomiting, fever, chills and blood in your urine.

Transurethral Resection of the Prostate (TURP)

A transurethral resection of the prostate (TURP) is a surgical procedure that involves cutting away a section of the prostate. The prostate is a small gland in the pelvis only found in men. It's located between the penis and bladder, and surrounds the urethra (the tube that carries urine from the bladder to the penis).

Circumcision

Circumcision is the surgical removal of the skin covering the tip of the penis. The procedure is fairly common for newborn boys in certain parts of the world, including the United States. Circumcision after the newborn period is possible, but it's a more complex procedure.

Erectile Dysfunction Treatment

Erectile dysfunction (ED) is the inability to get or keep an erection firm enough to have sexual intercourse. It's sometimes referred to as impotence, although this term is now used less often. Occasional ED isn't uncommon. Many people experience it during times of stress.

Vasectomy

Vasectomy is a form of male birth control that cuts the supply of sperm to your semen. It's done by cutting and sealing the tubes that carry sperm. Vasectomy has a low risk of problems and can usually be performed in an outpatient setting under local anesthesia.

Urostomy

A urostomy is an opening in the belly (abdominal wall) that's made during surgery. It re-directs urine away from a bladder that's diseased, has been injured, or isn't working as it should. The bladder is either bypassed or removed. (Surgery to remove the bladder is called a cystectomy.)

Urinary Incontinence Treatment

Urinary incontinence means a person leaks urine by accident. While it can happen to anyone, urinary incontinence, also known as overactive bladder, is more common in older people, especially women. Bladder control issues can be embarrassing and cause people to avoid their normal activities.

Urinalysis

A urinalysis is a test of your urine. It's used to detect and manage a wide range of disorders, such as urinary tract infections, kidney disease and diabetes. A urinalysis involves checking the appearance, concentration and content of urine.

Ureteral Stent Placement

Ureteral stent placement is a surgery to place a soft plastic tube in the ureter. The ureters are long tubes from the kidneys to the bladder. It carries urine out of the kidney into the bladder.

Vesicoureteral Reflux (VUR) Treatment

Vesicoureteral reflux (VUR) is when pee moves backward from the bladder to the kidneys. Normally, pee flows from the kidneys down to the bladder. Kids with mild cases of VUR often don't need treatment. Those with more serious symptoms might need to take antibiotics to prevent infection.

Penectomy

Listen to pronunciation. (pee-NEK-toh-mee) Surgery to remove part or all of the penis (an external male reproductive organ).

Uroflow (Urine Flow Rate Test)

A urine flow test calculates the speed of urine flow over time. It may be used to check how the bladder and sphincter are working. The bladder is part of the urinary tract. It's a hollow muscular organ that relaxes and expands to store urine.

Prostatectomy

Prostatectomy is surgery to remove part or all of the prostate gland. The prostate gland is situated in the male pelvis, below the urinary bladder.

Ureteral Stone Removal

Ureteral stones are kidney stones that have become stuck in one or both ureters (the tubes that carry urine from the kidneys to the bladder). If the stone is large enough, it can block the flow of urine from the kidney to the bladder. This blockage can cause severe pain.

Prostate Biopsy

A prostate biopsy is a procedure to remove samples of suspicious tissue from the prostate. The prostate is a small, walnut-shaped gland in males that produces fluid that nourishes and transports sperm. During a prostate biopsy a needle is used to collect a number of tissue samples from your prostate gland.

Cystoscopy

A cystoscopy is a procedure to look inside the bladder using a thin camera called a cystoscope. A cystoscope is inserted into the urethra (the tube that carries pee out of the body) and passed into the bladder to allow a doctor or nurse to see inside.

Laser Treatment for BPH (Enlarged Prostate)

Holmium laser prostate surgery is a minimally invasive treatment for an enlarged prostate. Also called holmium laser enucleation of the prostate (HOLEP), the procedure uses a laser to remove tissue that is blocking urine flow through the prostate.

Inguinal Orchiectomy

Inguinal orchiectomy (also named orchidectomy) is a specific method of orchiectomy whereby one or both testicles and the full spermatic cord are surgically removed through an incision in the lower lateral abdomen (the "inguinal region").

Cystectomy

Cystectomy (sis-TEK-tuh-me) is a surgery to remove the urinary bladder. In men, removing the entire bladder (radical cystectomy) typically includes removal of the prostate and seminal vesicles. In women, radical cystectomy also involves removal of the uterus, ovaries and part of the vagina.

Peyronie's Disease Treatment

Peyronie's (pay-roe-NEEZ) disease is a noncancerous condition resulting from fibrous scar tissue that develops on the penis and causes curved, painful erections. Penises vary in shape and size, and having a curved erection isn't necessarily a cause for concern.

Varicocelectomy

Varicocelectomy is a surgery that removes swollen veins inside the scrotum, called varicoceles. There aren't any medications that treat or get rid of varicoceles, so your doctor may recommend surgery to remove them.

Kidney Surgery

A nephrectomy is surgery to remove a kidney. Your surgeon may perform a partial nephrectomy to remove only a portion of your kidney. Or you may have a radical nephrectomy, where your surgeon removes your entire kidney. If you have kidney disease or cancer, a nephrectomy can be a life-saving procedure.

Transurethral Resection of Bladder Tumors (TURBT)

TURBT is the procedure done to diagnose and to treat early stage bladder cancer at the same time. The initials stand for transurethral resection of a bladder tumor. This procedure is the first-line diagnostic test and treatment for bladder cancer.

Pyeloplasty

Pyeloplasty is surgery to correct a condition called ureteropelvic junction (UPJ) obstruction. “Pyelo” refers to the kidney (renal pelvis). “Plasty” is the term for a surgical procedure that repairs, restores or replaces something.

Penis Frenuloplasty

A frenuloplasty is a specialized technique which removes the tight fold of skin on the underside of the penis, allowing increased penile skin range of motion and sexual enjoyment. What are the benefits of having a frenuloplasty? The benefit is that foreskin is not removed.

Hypospadias Treatment

Hypospadias is a birth defect in boys in which the opening of the urethra is not located at the tip of the penis. In boys with hypospadias, the urethra forms abnormally during weeks 8–14 of pregnancy. The abnormal opening can form anywhere from just below the end of the penis to the scrotum.

Photodynamic Diagnostics in Urology

Photodynamic diagnosis (PDD) is a diagnostic modality that involves the emission of light-induced excitation fluorescence to enhance early detection, without tumor destruction, after photosensitizer exposure to blue light.

Urology Ultrasound

Urology is a part of health care that deals with diseases of the male and female urinary tract (kidneys, ureters, bladder and urethra). It also deals with the male organs that are able to make babies (penis, testes, scrotum, prostate, etc.).

Urology Consultation

Urology is a part of health care that deals with diseases of the male and female urinary tract (kidneys, ureters, bladder and urethra). It also deals with the male organs that are able to make babies (penis, testes, scrotum, prostate, etc.).

Testicular Biopsy

Testicular biopsy is a procedure in which a small portion of testicle is removed for examination. The biopsy is performed by creating a small incision in the skin of the scrotum. A small piece of the testicle tissue is removed through the incision by snipping the sample off with small scissors.

Pediatric Urology

Pediatric urologists are surgeons who can diagnose, treat, and manage children’s urinary and genital problems.If your child has an illness or disease of the genitals or urinary tract (kidneys, ureters, bladder), a pediatric urologist has the experience and qualifications to treat your child.

Undescended Testicle Surgery

An undescended testicle is usually corrected with surgery. The surgeon carefully manipulates the testicle into the scrotum and stitches it into place (orchiopexy). This procedure can be done either with a laparoscope or with open surgery.

Reverse Vasectomy

Vasectomy reversal is surgery to undo a vasectomy. During the procedure, a surgeon reconnects each tube (vas deferens) that carries sperm from a testicle into the semen. After a successful vasectomy reversal, sperm are again present in the semen, and you may be able to get your partner pregnant.

Prostate Ultrasound

A prostate ultrasound, sometimes called prostate sonography, is a test that produces black-and-white images of your prostate by bouncing sound waves off your body's tissues. This test is used to examine your prostate for the presence of any abnormalities, cancer, or other prostate-related conditions.

Genital Wart Treatment

Genital warts are usually a sexually transmitted disease (STD). They're caused by HPV (human papillomavirus). This virus also can cause some types of cancer. But the types of HPV that cause genital warts do not usually cause cancer.

IVU (Intravenous Urography)

An intravenous urogram (IVU) is a test that looks at the whole of your urinary system. It's sometimes called an intravenous pyelogram (IVP). It looks at the: kidneys.
Ear, Nose and Throat (ENT)
Ear, Nose and Throat (ENT) 45 Services

Parotid Surgery

A parotidectomy is the surgical excision (removal) of the parotid gland, the major and largest of the salivary glands. The procedure is most typically performed due to neoplasms (tumors), which are growths of rapidly and abnormally dividing cells. Neoplasms can be benign (non-cancerous) or malignant (cancerous).

Salivary Gland Tumor Removal

Surgery for tumors in a sublingual gland involves removal (excision) of the entire gland. The sublingual glands are underneath your tongue on either side of the floor of your mouth. Your surgeon will make a cut (an incision) inside your mouth to remove the gland along with some of the surrounding tissue.

Nasal Obstruction Treatment

Nasal Obstruction is anything that restricts airflow in and out of the nose affecting one or both nasal passages. Nasal obstruction is usually caused by either swelling of the nasal tissue or an anatomical blockage which results in a narrowing of the nasal cavity and the feeling of the passages being congested.

Voice Restoration Surgery

Surgical voice restoration is a means of re-connecting the patient's pulmonary airflow to a vibratory source to produce a pseudo-voice.

Turbinate Surgery

Turbinate surgery, or inferior turbinate reduction, is a procedure where the inferior nasal turbinates are examined and reduced in size to provide improved nasal airflow. Surgery is typically performed through the nostrils on both sides of the nose.

Mastoidectomy

A mastoidectomy is surgery to remove cells in the hollow, air-filled spaces in the skull behind the ear within the mastoid bone. These cells are called mastoid air cells.

Thyroidectomy

Thyroidectomy is the surgical removal of all or part of your thyroid gland. Your thyroid is a butterfly-shaped gland located at the base of your neck. It produces hormones that control every aspect of your metabolism, from your heart rate to how quickly you burn calories.

Neck Dissection

Neck dissection is a major surgery done to remove lymph nodes that contain cancer. It is done in the hospital. Before surgery, you will receive general anesthesia. This will make you sleep and unable to feel pain.

Laryngeal Surgery

Laryngeal framework surgery is used to treat patients with vocal cord paralysis or laryngeal stenosis, to restore the original shape of their larynx. It also can be used to treat people who have had cancer, surgery that caused nerve damage or a trauma to the larynx.

Audiometry

An audiometry test looks at how well you can hear sounds. Sounds are different based on how loud they are (their intensity) and how fast their sound waves move (tone). When sound waves hit the nerves in the inner ear, we can hear. The sound is then sent to the brain along nerve pathways.

Ear, Nose and Throat Consultation

A general ENT consultation is an appointment with an otolaryngologist for conditions affecting the ears, nose and throat. Although the three organs appear distinct from one another, all of them are part of the upper respiratory system. They also have similarities, including the mucous lining.

Salivary Stones Treatment

Salivary stones, also called sialolithiasis, are hardened mineral deposits that form in the salivary glands. The condition is more likely to affect people age 30 to 60 and men are more likely to get salivary stones than women.

Nasopharyngolaryngoscopy

Nasopharyngolaryngoscopy, diagnostic medical procedure that uses a flexible fibre-optic endoscope to visualize the structures inside the nasal passages, including the sinus openings, the larynx, and the vocal cords. The type of endoscope used for this procedure is called a nasopharyngolaryngoscope.

Impedence Audiometry

Impedance or immitance audiometry is an objective assessment method of the function of the middle ear. By increasing acoustic pressure in the external ear canal, impedance audiometry measures the sum of resistance which a sound wave encounters on its way through the middle ear to the cochlear receptor.

Radiofrequency Tissue Reduction of Turbinates

Radiofrequency turbinate reduction is a procedure in which a needle-like instrument is inserted into the turbinate and energy is transmitted to the tissue to cause a controlled damage, so by the time healing process occurs, the turbinates will be reduced, allowing improved airflow through the nose.

Pediatric Tongue-Tie Surgery

A simple surgery called a frenotomy is an effective treatment for many children. A healthcare provider can often do this procedure in the office. The provider makes a cut in the frenulum. This lets the tongue move normally.

Hearing Aids

Hearing aids work by amplifying sound through a three-part system: The microphone receives sound and converts it into a digital signal. The amplifier increases the strength of the digital signal. The speaker produces the amplified sound into the ear.

Myringotomy

A myringotomy is a procedure to create a hole in the ear drum to allow fluid that is trapped in the middle ear to drain out. The fluid may be blood, pus and/or water. In many cases, a small tube is inserted into the hole in the ear drum to help maintain drainage.

Thyroid Scan

A thyroid scan is a nuclear medicine examination that uses the emissions of gamma rays from radioactive iodine to help determine whether a patient has thyroid problems, including hyperthyroidism, cancer, or other growths.

Submandibular Gland Surgery

Submandibular gland removal is surgery to take out a saliva gland below the lower jaw. The gland may have been removed because of infection, a tumour, or a blocked saliva duct. A saliva duct is a tube that carries saliva from the gland into the mouth.

Laryngoscopy

Laryngoscopy is a procedure a doctor uses to look at the larynx (voice box), including the vocal cords, as well as nearby structures like the back of the throat.

Myringoplasty

A myringoplasty is a surgery performed by an otolaryngologist to repair a hole in the eardrum. In this surgery, the hole is repaired by placing a graft made of either a small piece of tissue from elsewhere on the body, or a gel-like material.

Sleep Apnea Surgery

Sleep surgery is a surgery performed to treat sleep disordered breathing. Sleep disordered breathing is a spectrum of disorders that includes snoring, upper airway resistance syndrome, and obstructive sleep apnea.

Cochlear Implant

A cochlear implant is a small electronic device that electrically stimulates the cochlear nerve (nerve for hearing). The implant has external and internal parts. The external part sits behind the ear. It picks up sounds with a microphone. It then processes the sound and transmits it to the internal part of the implant.

Adenoidectomy

Adenoidectomy, often known as adenoid removal, is the medical term for the surgical removal of the adenoid glands.  A denoids are an important part of the immune system, there are instances when they may become inflamed, swollen, and enlarged due to a persistent infection. This might be the result of an infection, an allergic reaction, or another factor.

Laryngectomy

A laryngectomy is a major surgery that is done to remove your voice box, or larynx. Your larynx is the part of your throat that contains your voice box. It's located at the upper end of your windpipe (trachea). Your larynx is important for breathing, swallowing, and speaking.

Snoring Treatment Consultation

To diagnose sleep apnea, your doctor will observe your signs and symptoms, and will review your medical history. Your doctor will likewise do a physical examination.

Peritonsillar Abscess (PTA) Treatment

A peritonsillar abscess, also known as a PTA, is collection of pus that is formed behind the tonsils. Unlike tonsillitis, which is more common in children, a peritonsillar abscess occurs just as frequently in adults as it does in children.

Dacryocystorhinostomy

Vestibular rehabilitation is an exercise-based program, designed by a specialty-trained vestibular physical therapist, to improve balance and reduce problems related to dizziness.

Hearing Assessment

An audiological assessment is a painless, noninvasive hearing test that measures a person's ability to hear different sounds, pitches or frequencies.

Bone-Anchored Hearing Aid (BAHA)

The system consists of three components: the titanium fixture, the abutment and the external sound processor. Baha is a technology that combines a sound processor with a small titanium fixture implanted behind the ear. This unique system allows the bone to transfer sound to a functioning cochlea (See How the Ear Works) rather than via the middle ear – a process known as direct bone conduction.

Ossicular Chain Reconstruction

Ossicular chain reconstruction (also called middle ear bone surgery) can improve conductive hearing. It can be done to replace a damaged malleus or incus bone. During surgery, you will be given local anesthesia with sedation.

Stapedectomy

A stapedectomy is surgery to treat hearing loss caused by otosclerosis. This condition affects your hearing by damaging your stape, a tiny U-shaped bone in your middle ear. Your stape helps you hear by sending sound waves from your middle ear to your inner ear.

Nasal Endoscopy

Nasal endoscopy is a procedure to look at the nasal and sinus passages. It's done with an endoscope. This is a thin, flexible tube with a tiny camera and a light. An ear, nose, and throat doctor (otolaryngologist) will often do this procedure in his or her office.

Uvulopalatopharyngoplasty

Uvulopalatopharyngoplasty (UPPP) is surgery to open the upper airways by taking out extra tissue in the throat. It may be done alone to treat mild obstructive sleep apnea or snoring or with other procedures to treat moderate obstructive sleep apnea (OSA).

Ear Cleaning

Ear cleaning (by a doctor): When ear wax accumulates enough, it may block the ear canal (and hearing). A health care professional may have to wash it out, vacuum it, or remove it with special instruments. Alternatively, your physician may prescribe ear drops that are designed to soften the wax.

Glossectomy

A glossectomy is the surgery done to remove part of or all of the tongue. It can be used to treat cancers of the tongue, some oral cavity (inside the mouth) and throat cancers. The tongue's jobs include tasting, swallowing, breathing, licking and speaking.

Septoplasty

Septoplasty (SEP-toe-plas-tee) is a surgical procedure to straighten the bone and cartilage dividing the space between your two nostrils (septum). When the septum is crooked, it's known as a deviated septum.

Tonsillectomy

Tonsillectomy is the surgical removal of the tonsils, two oval-shaped pads of tissue at the back of the throat — one tonsil on each side. A tonsillectomy was once a common procedure to treat infection and inflammation of the tonsils (tonsillitis).

Sinus Surgery

Sinus surgery is a group of procedures available to ENTs to help patients find relief from recurrent sinus infection or symptoms. Sometimes patients with abnormal growths or structures don't respond well to allergy treatments or antibiotics. Both methods are the first call to action to help patients find relief.

Tympanoplasty

Tympanoplasty is a surgery to repair the eardrum. The eardrum is a thin layer of tissue that vibrates in response to sound.

Uvulopalatoplasty

Uvulopalatoplasty is a surgical procedure performed with the aim of reducing or eliminating snoring. It is an out-patient procedure, in which a laser is used to remove parts or all of the uvula at the rear of the mouth. The surgery usually requires three to five visits, with each lasting less than 30 minutes.

Nose Fracture Treatment

A nose fracture is a break in the bone or cartilage over the bridge, or in the sidewall or septum (structure that divides the nostrils) of the nose. A nasal fracture is a break in the bone over the ridge of the nose. It usually results from a blunt injury and is one of the most common facial fracture.

Decortication of Vocal Cords

In Reinke's edema, the vocal cords swell past their normal size and/or develop polyps, which affects the patient's voice quality. Decortication of the vocal cords involves removing layers of the vocal cords to improve the condition and restore the original voice as much as possible.

Middle Ear Analysis

A tympanometry measurement makes it possible to evaluate the middle ear mobility (compliance) in response to changes in air pressure and gives information about the air pressure status in the middle ear. The results of a tympanometry test are recorded on a graph called a tympanogram.
Orthopedics
Orthopedics 126 Services

Knee Arthroplasty

Knee replacement surgery (arthroplasty) is a common operation that involves replacing a damaged, worn or diseased knee with an artificial joint. Adults of any age can be considered for a knee replacement, although most are carried out on people between the ages of 60 and 80.

Knee Cartilage Surgery

Cartilage surgery is performed arthroscopically or an incision is made in the front of the knee. Arthroscopy consists in making two small 5-mm incisions in the front of the knee. An arthroscope, or small camera, is inserted through one of the incisions to view the joint, and in particular the damaged cartilage.

Hip Fracture Surgery

A hip fracture can be repaired with the help of metal screws, plates and rods. In some cases, artificial replacements (prostheses) of parts of the hip joint may be necessary. Treatment for hip fracture usually involves a combination of surgery, rehabilitation and medication.

Shoulder Stabilization

Shoulder stabilization surgery is done to improve stability and function to the shoulder joint and prevent recurrent dislocations. It can be performed arthroscopically, depending on your particular situation, with much smaller incisions.

Osteogenesis Imperfecta (OI) Treatment

Osteogenesis imperfecta (OI) is an inherited (genetic) bone disorder that is present at birth. It is also known as brittle bone disease. A child born with OI may have soft bones that break (fracture) easily, bones that are not formed normally, and other problems.

Acromioclavicular Joint Repair

Through this procedure, a significant separation damage to the AC joint in your shoulder will be repaired. This is the point at which your clavicle connects to your scapula. In the case of a serious separation injury, the ligaments that normally hold these bones together get severed.

Osteotomy

An osteotomy is any surgery that cuts and reshapes your bones. You may need this type of procedure to repair a damaged joint. It's also used to shorten or lengthen a deformed bone that doesn't line up with a joint like it should. You don't need to be very sick or old to have an osteotomy.

Abscess Debridement

It requires completely washing the wound and removing any thickened skin or callus, infected, and nonviable (necrotic or dead) tissue, debris, and leftover material from dressings. The wound must also be properly cleaned.

Dislocated Elbow Treatment

Simple elbow dislocations are treated by keeping the elbow immobile in a splint or sling for 1 to 3 weeks, followed by early motion exercises. If the elbow is kept immobile for a long time, the ability to move the elbow fully (range of motion) may be affected.

Osteomyelitis Treatment

Osteomyelitis is an infection in a bone. Infections can reach a bone by traveling through the bloodstream or spreading from nearby tissue. Infections can also begin in the bone itself if an injury exposes the bone to germs.

Shoulder Ligament Repair

Shoulder reconstruction is a surgical procedure performed in patients with shoulder instability to improve stability, restore the function and prevent recurrent dislocations of the shoulder joint.

Foot Surgery

Foot and ankle surgery is a subspecialty of orthopedics and podiatry that deals with the treatment, diagnosis and prevention of disorders of the foot and ankle.

External Fracture Fixation

External fixation is a process for fracture fixation by which pins or wires are inserted into bone percutaneously and held together via an external scaffold. Initially described by Malgaigne in 1853, external fixation was proposed as an alternative to immobilization in plaster cast, traction, or internal fixation.

Elbow Replacement

Elbow replacement involves surgically replacing bones that make up the elbow joint with artificial elbow joint parts (prosthetic components). The artificial joint consists of two stems made of high-quality metal. They are joined together with a metal and plastic hinge that allows the artificial elbow joint to bend.

Shoulder Tendon Reconstruction

Shoulder reconstruction is a surgical procedure performed in patients with shoulder instability to improve stability, restore the function and prevent recurrent dislocations of the shoulder joint.

Treatment for Achilles Tendinitis

Achilles tendinitis is an overuse injury of the Achilles tendon, the band of tissue that connects calf muscles at the back of the lower leg to your heel bone. Achilles tendinitis most commonly occurs in runners who have suddenly increased the intensity or duration of their runs.

Bow Legs Treatment

The bowed legs can be corrected gradually using an adjustable frame. The surgeon cuts the bone and connects an adjustable external frame to it with wires and pins.

Baker's Cyst Treatment

A Baker's cyst doesn't always hurt and sometimes goes away on its own. But it's important to get the condition checked out by a doctor to make sure it's not a sign of something more serious.

Congenital Hip Dislocation Treatment

It may be concluded that in this age group congenital hip dislocation is best treated by non-surgical reduction, possibly followed by surgery of the femur and acetabulum. Surgical reduction was only indicated when conservative methods failed.

Hip Surgery

Hip replacement, also called hip arthroplasty, is a surgical procedure to address hip pain. The surgery replaces parts of the hip joint with artificial implants.

Exostosis Treatment

An exostosis is an extra growth of bone that extends outward from an existing bone. Common types of exostoses include bone spurs, which are bony growths also known as osteophytes. An exostosis can occur on any bone, but is often found in the feet, hip region, or ear canal.

Knee Sprain Treatment

A knee sprain refers to torn or overstretched ligaments, the tissues that hold bones together. If you have a sprained knee, the structures within the knee joint that connect the thigh bone to the shin bone have been injured. A knee sprain is painful and can create other problems over time, including arthritis.

Morton's Neuroma Treatment

Morton's neuroma is a benign but painful condition that affects the ball of the foot. It's also called an intermetatarsal neuroma because it's located in the ball of the foot between your metatarsal bones. It happens when the tissue around a nerve that leads to a toe thickens from irritation or compression.

Scaphoid Fracture Treatment

A scaphoid (navicular) fracture is a break in one of the small bones of the wrist. This type of fracture occurs most often after a fall onto an outstretched hand. Symptoms of a scaphoid fracture typically include pain and tenderness in the area just below the base of the thumb.

Shoulder Arthroplasty

Shoulder replacement removes damaged areas of bone and replaces them with parts made of metal and plastic (implants). This surgery is called shoulder arthroplasty (ARTH-row-plas-tee). The shoulder is a ball-and-socket joint.

Shoulder Impingement Syndrome Treatment

Shoulder impingement is a very common cause of shoulder pain, where a tendon (band of tissue) inside your shoulder rubs or catches on nearby tissue and bone as you lift your arm. It affects the rotator cuff tendon, which is the rubbery tissue that connects the muscles around your shoulder joint to the top of your arm.

Synovium Removal

Synovectomy is a procedure where the synovial tissue surrounding a joint is removed. This procedure is typically recommended to provide relief from a condition in which the synovial membrane or the joint lining becomes inflamed and irritated and is not controlled by medication alone.

Paget's Disease Treatment

Paget's (PAJ-its) disease of bone interferes with your body's normal recycling process, in which new bone tissue gradually replaces old bone tissue. Over time, bones can become fragile and misshapen. The pelvis, skull, spine and legs are most commonly affected.

Knee Fracture Treatment

A patella fracture is a break in your kneecap, the bone that covers your knee joint. It's usually caused by a traumatic injury, such as a fall or a blow to your kneecap. A patella fracture can be simple or complex. Some fractures require surgery to repair.

Coccydynia Treatment

Direct trauma to the tailbone is the most common cause of coccydynia, and usually leads to inflammation surrounding the coccyx, which contributes to pain and discomfort. There are many cases reported in which pain begins with no identifiable origin (called idiopathic coccydynia).

Rotator Cuff Surgery

Rotator cuff repair is surgery to repair a torn tendon in the shoulder. The procedure can be done with a large (open) incision or with shoulder arthroscopy, which uses smaller incisions.

Clubfoot Treatment

Treatment for club foot usually starts within 1 to 2 weeks of your baby being born. The main treatment, called the Ponseti method, involves gently manipulating and stretching your baby's foot into a better position. It's then put into a cast. This is repeated every week for about 5 to 8 weeks.

Kneecap Stabilization

Patella stabilisation surgery also known as patella realignment is a surgical procedure to stabilise and realign the patella following subluxation, dislocation and subsequent misalignment of the knee cap during movements.

Hammer, Claw, or Mallet Toe Treatment

A hammertoe has an abnormal bend in the middle joint of a toe. Mallet toe affects the joint nearest the toenail. Hammertoe and mallet toe usually occur in your second, third and fourth toes. Relieving the pain and pressure of hammertoe and mallet toe may involve changing your footwear and wearing shoe inserts.

Meniscus Surgery

Meniscus surgery is a common operation to remove or repair a torn meniscus, a piece of cartilage in the knee. The surgery requires a few small incisions and takes about an hour. Recovery and rehabilitation take a few weeks.

Shoulder Arthroscopy

Shoulder arthroscopy is surgery that uses a tiny camera called an arthroscope to examine or repair the tissues inside or around your shoulder joint.

Ankle Surgery

In an ankle replacement, the surgeon cuts off the ends of the broken bones and replaces them with a plastic-and-metal joint. In this operation, the surgeon cuts off the ends of the broken bones and puts a new joint made of plastic and metal on them.

Jumper's Knee Treatment

Jumper's knee, also known as patellar tendonitis, is a condition characterized by inflammation of your patellar tendon. This connects your kneecap (patella) to your shin bone (tibia). Jumper's knee weakens your tendon, and, if untreated, can lead to tears in your tendon.

Fractured Shoulder Treatment

A shoulder fracture is a break or a crack in one of the three following bones; the clavicle, scapula or the proximal humerus. In the latter case, it would be called a broken shoulder. The humerus can be broken in many places and the fracture is normally described by its location.

Frozen Shoulder Treatment

Frozen shoulder, also known as adhesive capsulitis, is a condition characterized by stiffness and pain in your shoulder joint. Signs and symptoms typically begin gradually, worsen over time and then resolve, usually within one to three years.

Elbow Pain Treatment

By Mayo Clinic Staff. Elbow pain is often caused by overuse. Many sports, hobbies and jobs require repetitive hand, wrist or arm movements. Elbow pain may occasionally be due to arthritis, but in general, your elbow joint is much less prone to wear-and-tear damage than are many other joints.

Elbow Arthroscopy

Elbow arthroscopy is a minimally invasive technique used by orthopaedic surgeons to diagnose and treat a range of conditions affecting the joint. As in other joints, arthroscopy of the elbow involves the use of fiberoptics and a tiny camera that is inserted through small incisions or portals.

Bone Fracture Treatment

Treatment includes immobilising the bone with a plaster cast, or surgically inserting metal rods or plates to hold the bone pieces together. Some complicated fractures may need surgery and surgical traction.

Benign Bone Tumor Removal

Bone tumors that are not malignant are referred to as benign bone tumors. It's possible that these tumors may produce agony that will only become worse with time. It is possible that some benign bone cancers need therapy in order to be stopped from eroding bone.

Ulnar Nerve Decompression

Ulnar nerve decompression is surgical procedure designed to explore the region around the elbow through which the ulnar nerve passes. The ulnar nerve is responsible for the “funny bone” phenomenon when you hit your elbow.

Plantar Fasciitis Treatment

Plantar fasciitis is the inflammation of the plantar fascia, tissue in the foot used during walking and foot movement. Plantar fasciitis can be caused by a number of factors, including type of shoes, foot structure, overuse and types of walking surfaces.

Metatarsal Phalangeal Joint Replacement

The metatarsophalangeal joint (MTP) is located in the forefoot where the metatarsal and phalanx bones meet. Synovitis is a swelling of the joint lining. MTP synovitis is a common disorder caused by excessive stress on that joint, usually exacerbated by activity.

Femur Fracture Treatment

A broken thighbone, also known as a femur fracture, is a serious and painful injury. The femur is one of the strongest bones in the body, and a break or fracture in the femur bone is often caused by severe injury such as trauma sustained in a motor vehicle accident.

Tennis or Golfer's Elbow Treatment

The pain of golfer's elbow occurs primarily where the tendons of the forearm muscles attach to the bony bump on the inside of the elbow (medial epicondyle). By contrast, the pain of tennis elbow usually occurs at the bony bump on the outside of the elbow (lateral epicondyle).

Achilles Tendon Rupture

If your Achilles tendon were to rupture, you would probably hear a pop, and then you would feel an acute, searing pain in the back of your ankle and lower leg. This agony would certainly interfere with your ability to walk in a normal manner. In order to heal the rupture, surgery is often required. However, nonsurgical therapy is effective for many patients in the same manner as surgical treatment.

Ganglion Cyst Removal

Ganglion cyst removal is usually an outpatient procedure and may be performed under local or general anesthesia. Before surgery, your doctor may draw a line above the cyst to mark the incision location. During the surgery, your doctor numbs the treatment area and cuts along the line with a scalpel.

De Quervain Syndrome Treatment

Applying heat or ice to the affected area. Taking a nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID). These include ibuprofen (Advil, Motrin) or naproxen (Aleve). Avoiding activities that cause pain and swelling. Especially avoid those that involve repetitive hand and wrist motions.

Lateral Release of the Patella

Lateral release is a minimally invasive surgery used to correct an excessive patellar tilt. It involves cutting through a tight retinaculum so that the kneecap can slip properly into its groove, thereby restoring its normal alignment.

Sciatica Treatment

Sciatica refers to pain that radiates along the path of the sciatic nerve, which branches from your lower back through your hips and buttocks and down each leg. Typically, sciatica affects only one side of your body.

Fracture Treatment

The initial management of fractures consists of realignment of the broken limb segment (if grossly deformed) and then immobilizing the fractured extremity in a splint. The distal neurologic and vascular status must be clinically assessed and documented before and after realignment and splinting.Mar 31, 2022

Toe Joint Replacement

A first MTP joint replacement treats arthritis of the big toe. The bone on either side of the joint is partially removed and replaced with metal, plastic, or a combination of both. First MTP joint replacement can lessen pain and retain motion.

Osteoma Treatment

An osteoma (plural: "osteomata") is a new piece of bone usually growing on another piece of bone, typically the skull. It is a benign tumor. When the bone tumor grows on other bone it is known as "homoplastic osteoma"; when it grows on other tissue it is called "heteroplastic osteoma".

Pes Anserine Bursitis Treatment

Pes anserine bursitis is an inflammation of the bursa located between the shinbone (tibia) and three tendons of the hamstring muscle at the inside of the knee. It occurs when the bursa becomes irritated and produces too much fluid, which causes it to swell and put pressure on the adjacent parts of the knee.

Metal Implant Removal

Metal implants are biomaterials widely used in orthopedics. They are both used in osteosynthesis and arthroplasty. Their mechanical properties, biocompatibility and resistance to corrosion make them a widely used option in orthopedics. Alloys are the most commonly used metals in orthopedics.

Leg Length Discrepancy (LLD) Treatment

A limb length discrepancy (LLD) is when one arm or leg is longer than the other arm or leg. A difference in leg lengths is more likely to be noticed and to affect activities of daily living.

Knee Cartilage Damage Treatment

The slippery articular cartilage that coats your bones helps with smooth movement. If it's torn or worn, it can leave the rough bone surfaces exposed – resulting in friction in the joint. Damaged cartilage can potentially lead to knee arthritis, with long-term effects on your knee function.

Core Decompression of the Hip

Hip core decompression is a surgical procedure used to treat osteonecrosis, or avascular necrosis (AVN) of the hip. It involves drilling one larger hole, or several smaller holes into the dead bone of the femoral head (top of thigh bone) in order to relieve pressure in the bone.

Carpal Tunnel Syndrome Surgery

During carpal tunnel release, a surgeon makes an incision in the palm of your hand over the carpal tunnel ligament and cuts through the ligament to relieve pressure on the median nerve. The surgery may be done by making one incision on the palm side of the wrist, or by making several small incisions.

Hip Arthroscopy

Hip arthroscopy is a minimally invasive surgery used to treat issues in your hip. Your surgeon will make a few small incisions (cuts) in the skin of your hip then insert a special tool called an arthroscope into your hip joint.

Avascular Necrosis (AVN) Treatment

Avascular necrosis is when bone cells die because they don't get enough blood. It can cause tiny cracks in the bone and make the bone fall apart. If a bone is broken or a joint is out of place, blood can't get to that part of the bone.

Patellar Dislocation Treatment

A patellar dislocation is a knee injury in which the patella (kneecap) slips out of its normal position. Often the knee is partly bent, painful and swollen. The patella is also often felt and seen out of place. Complications may include a patella fracture or arthritis.

Juvenile Idiopathic Arthritis Treatment

Juvenile idiopathic arthritis (JIA) is a form of arthritis in children. Arthritis causes joint swelling (inflammation) and joint stiffness. JIA is arthritis that affects one or more joints for at least 6 weeks in a child age 16 or younger.

SLAP Tear Repair

SLAP repair is a surgical procedure to reattach the torn labrum to the bone of the shoulder socket. This procedure restores the normal anatomy and functioning of your shoulder. You should follow your surgeon's instructions and rehabilitation plan for a faster recovery after the surgery.

Knee Ligament Surgery (ACL)

The anterior cruciate ligament (ACL) is one of the key ligaments that help stabilize your knee joint. The ACL connects your thighbone (femur) to your shinbone (tibia). It's most commonly torn during sports that involve sudden stops and changes in direction — such as basketball, soccer, tennis and volleyball.

MPFL (Medial Patellofemoral Ligament) Surgery

MPFL reconstruction is a surgery in which a new medial patellofemoral ligament is created to stabilize the knee and help protect the joint from additional damage. (Find a surgeon who performs MPFL reconstruction.) It offers an excellent treatment option for people who have experienced more than one dislocation.

Revision Joint Surgery

A revision joint replacement means that surgery must be done to replace a worn-out joint replacement. Also called revision arthroplasty, revision joint replacement is often more complicated than the initial joint replacement and the revision surgery may have less predictable results.

Boutonniere Deformity Treatment

The most common treatment for boutonniere deformity involves stabilizing your finger with a splint that rests on the middle joint. The splint creates pressure to straighten and immobilize the finger.

Wrist Instability Treatment

Dislocations occur when a large force, usually hyperextension, pushes the bone out of its normal joint position. Wrist instability occurs when one or more of the wrist ligaments have lost integrity, are lax, or damaged. This alters the normal wrist mechanics of the carpal bones and hence affects your hand function.

Shoulder Fracture Fixation

Fracture Fixation. Fracture fixation stabilizes extremely misaligned broken bones by “re-setting,” or “reduction,” by using splints, casts, and implants, for example.

Ankle Fracture Treatment

A broken bone needs to be kept from moving so it can heal. Most of the time, this needs a special shoe or a cast. An orthopedic surgeon may need to use pins, plates, or screws to keep your bones in the right place while they heal.

Cervical Fracture Treatment

A minor (compression) fracture is often treated with a cervical collar or brace worn for six to eight weeks until the bone heals on its own. A more severe or complex fracture may require traction, or surgical repair or a spinal fusion.

Osteoarthritis Treatment

Osteoarthritis is the most common form of arthritis, affecting millions of people worldwide. It occurs when the protective cartilage that cushions the ends of the bones wears down over time. Although osteoarthritis can damage any joint, the disorder most commonly affects joints in your hands, knees, hips and spine.

Knee Surgery

Knee replacement, also called knee arthroplasty or total knee replacement, is a surgical procedure to resurface a knee damaged by arthritis. Metal and plastic parts are used to cap the ends of the bones that form the knee joint, along with the kneecap.

Elbow Surgery

Elbow replacement surgery (sometimes referred to as total elbow arthroplasty) is an operation that surgeons use to relieve pain and restore motion to a damaged elbow. During this surgery, a doctor replaces your elbow joint with an artificial joint. Elbow replacement surgery does not always involve the entire elbow.

Trapped Nerve Treatment

Trapped Nerve is a condition in which one or more nerves in the vertebrae are compressed or 'pinched' leading to impaired movement or sensation.

Hip Pain Treatment

Hip pain is the general term for pain felt in or around the hip joint. It isn't always felt in the hip itself but may instead be felt in the groin or thigh.

Orthopedics Consultation

Orthopedics is a branch of medicine that focuses on the care of the musculoskeletal system. This system is made up of muscles and bones, as well as joints, ligaments, and tendons. A person who specializes in orthopedics is known as an orthopedist.

Tendon Repair

Tendon repair is a type of surgery to fix damaged or torn tendons. Movement can be extremely limited when tendons are torn or damaged. The affected area may feel weak and cause constant pain.

Ankle Replacement

Your doctor will cut into your ankle to get to the damaged joint. Next, your doctor will cut out the broken parts of your tibia and talus bones. Your surgeon will attach metal replacement joints to the left bone surfaces and put a piece of plastic in between them.

Artificial Limb Services

The Artificial Limb & Appliance Service (ALAS) is an NHS Wales organisation providing support, equipment and rehabilitation to people with permanent or long-term impairment. It is commissioned by Health Commission Wales (an executive agency of the Welsh Assembly Government), and is provided through a consortium arrangement between three NHS Wales trusts, each hosting one centre (ALAC).

Hip Replacement

A hip replacement is a common type of surgery where a damaged hip joint is replaced with an artificial one (known as an implant). Adults of any age can be considered for a hip replacement, although most are done on people between the ages of 60 and 80.

Knee Replacement

Knee replacement, also called knee arthroplasty or total knee replacement, is a surgical procedure to resurface a knee damaged by arthritis. Metal and plastic parts are used to cap the ends of the bones that form the knee joint, along with the kneecap.

Dupuytren's Contracture Treatment

Dupuytren's contracture is when 1 or more fingers bend in towards your palm. There's no cure, but your fingers can be straightened if it's severe.

Bunion Surgery

For a severe bunion, surgery may involve removing the enlarged portion of the bone, cutting and realigning the bone, and correcting the position of the tendons and ligaments. Arthritic bunion or big toe joint. If the joint is damaged beyond repair, as is often seen in arthritis, it may need to be fused.

Ankle Arthroscopy

Foot and ankle surgery is a sub-specialty of orthopedics and podiatry that focuses on the treatment, diagnosis, and prevention of illnesses that affect the foot and ankle. Foot and ankle surgery is also known as foot and ankle orthopaedics.

Hand Surgery

Hand surgery is the field of medicine that deals with problems of the hand, wrist, and forearm. Hand surgeons care for these problems with and without surgery. They are specially trained to operate when necessary.

Shoulder Labrum Surgery

Shoulder labrum reconstruction is a surgical technique recommended for treating labral tears. Labrum repair can be done using minimally invasive technique or open surgery. In this procedure the torn labrum is reattached to the rim of the bone using anchor sutures along with tightening of the capsules and ligaments.

Chondroma Treatment

Curettage describes a procedure in which a tumor is surgically scraped out of the bone, leaving a cavity that is then packed with either donor bone tissue (allograft), bone chips taken from another bone (autograft), or other materials depending on the preference of the surgeon.

Compartment Syndrome Treatment

Acute compartment syndrome must be treated in hospital using a surgical procedure called an emergency fasciotomy. The doctor or surgeon makes an incision to cut open your skin and fascia surrounding the muscles to immediately relieve the pressure inside the muscle compartment.

Hand Joints Synovectomy

Synovectomy: This surgery is usually indicated for early cases of inflammatory arthritis where there is significant swelling (synovitis) that is causing pain or is limiting the range of motion of digits and thumb. Synovectomy is a surgical removal of the inflamed synovium (tissue lining the joint).

Treatment for Osgood-Schlatter Disease

Osgood-Schlatter disease is a condition that causes pain and swelling below the knee joint, where the patellar tendon attaches to the top of the shinbone (tibia), a spot called the tibial tuberosity. There may also be inflammation of the patellar tendon, which stretches over the kneecap.

Rickets Treatment

Rickets is a condition that affects bone development in children. It causes bone pain, poor growth and soft, weak bones that can lead to bone deformities. Adults can experience a similar condition, which is known as osteomalacia or soft bones. Read more about the signs and symptoms of rickets and osteomalacia.

Osteoarthritis Consultation

Osteoarthritis is the most common form of arthritis, affecting millions of people worldwide. It occurs when the protective cartilage that cushions the ends of the bones wears down over time. Although osteoarthritis can damage any joint, the disorder most commonly affects joints in your hands, knees, hips and spine.

Ankle Fusion Surgery

Ankle fusion is a surgery that joins together two or more ankle bones. This makes the pain and swelling go away. Your doctor will cut into your ankle so he or she can work on the joint. Then, your doctor will press the bones together and use plates, nails, screws, or other hardware to hold them together.

Autologous Chondrocyte Implantation (ACI)

Autologous Chondrocyte Implantation (ACI) is a method in which cells from the articular cartilage are taken, multiplied in a lab to make more cells, and then put back into the damaged part of the knee using a special surgical technique.

Trochleoplasty

A trochleoplasty is a surgical correction of the femoral trochlea to restore a normal or nearly normal entry of the patella into the trochlear groove during extension and flexion. Some general prerequisites are necessary to performing this procedure successfully.

Hip Arthroplasty

Hip replacement, also called hip arthroplasty, is a surgical procedure to address hip pain. The surgery replaces parts of the hip joint with artificial implants. The hip joint consists of a ball (at the top of the femur, also known as the thigh bone) and a socket (in the pelvis, also known as the hip bone).

Cubital Tunnel Syndrome

Cubital Tunnel Syndrome is a condition that involves pressure or stretching of the ulnar nerve (also known as the “funny bone” nerve), which can cause numbness or tingling in the ring and small fingers, pain in the forearm, and/or weakness in the hand.

Shoulder Capsular Release

Capsular release is a minimally invasive surgical procedure to treat frozen shoulder (adhesive capsulitis). This is a condition that develops when the capsule of connective tissues surrounding the shoulder thickens and tightens, causing pain and restricted movement.

Little League Elbow Treatment

Little league elbow is a term used to describe lesions in the medial aspect of the elbow in preadolescent and adolescent baseball pitchers. Most commonly seen in children under the age of 10. The phenomenon is correlated to chronic forces of valgus overload produced during the early and late cocking phases of throwing.

Cervical Strain Treatment

Most patients feel relief using anti-inflammatory medications such as ibuprofen, or using ice, moist heat or a neck brace. Physical therapy, massage and stretching can also be effective. Generally, symptoms resolve in a few days to a few weeks.

Elbow Sprain Treatment

An elbow sprain can occur when your arm is quickly bent or twisted in an unnatural position. It can also happen when the ligaments are overloaded during regular movement. Elbow sprains can happen when: You fall with your arm stretched out, such as when playing sports.

Trigger Finger Treatment

Trigger finger is a condition in which one of your fingers gets stuck in a bent position. Your finger may bend or straighten with a snap — like a trigger being pulled and released. Trigger finger is also known as stenosing tenosynovitis.

Shoulder Replacement

Shoulder replacement removes damaged areas of bone and replaces them with parts made of metal and plastic (implants). This surgery is called shoulder arthroplasty (ARTH-row-plas-tee). The shoulder is a ball-and-socket joint. The round head (ball) of the upper arm bone fits into a shallow socket in the shoulder.

Shoulder Surgery

Shoulder surgery repairs a damaged, degenerated or diseased shoulder joint. It is a treatment for a variety of diseases and conditions in your shoulder joint. These commonly include rotator cuff tears, shoulder dislocations, and shoulder separations.

Limb Amputation

Amputation is the surgical removal of all or part of a limb or extremity such as an arm, leg, foot, hand, toe, or finger. About 1.8 million Americans are living with amputations. Amputation of the leg -- either above or below the knee -- is the most common amputation surgery.

Joint Injection

Joint injections are non-surgical procedures that apply a solution of anesthetic and corticosteroid directly to damaged joint tissue. This can provide you with the relief you need to improve your range of motion and participate in physical therapy exercises that were too difficult for you before.

Osteochondritis Dissecans Treatment

Osteochondritis dissecans (os-tee-o-kon-DRY-tis DIS-uh-kanz) is a joint condition in which bone underneath the cartilage of a joint dies due to lack of blood flow. This bone and cartilage can then break loose, causing pain and possibly hindering joint motion.

Hip Cartilage Damage Treatment

The commonly performed surgical procedures include arthroscopic lavage and debridement, marrow stimulation, mosaicplasty, allograft osteochondral transplantation and autologous chondrocyte implantation.

Knee Ligament Surgery (MCL)

An MCL tear is damage to the medial collateral ligament, which is a major ligament that's located on the inner side of your knee. The tear can be partial (some fibers in the ligament are torn) or complete (the ligament is torn into two pieces).

Wrist Arthroscopy

Wrist arthroscopy is surgery that uses a tiny camera and surgical tools to examine or repair the tissues inside or around your wrist. The camera is called an arthroscope. The procedure allows the doctor to detect problems and make repairs to the wrist without making larger cuts in the skin and tissue.

Osteoporosis Treatment

Osteoporosis is a disease that weakens bones to the point where they break easily—most often, bones in the hip, backbone (spine), and wrist. Osteoporosis is called a “silent disease” because you may not notice any changes until a bone breaks. All the while, though, your bones had been losing strength for many years.

Osteomalacia Treatment

Osteomalacia refers to a marked softening of your bones, most often caused by severe vitamin D deficiency. The softened bones of children and young adults with osteomalacia can lead to bowing during growth, especially in weight-bearing bones of the legs. Osteomalacia in older adults can lead to fractures.

Knee Arthroscopy

Knee arthroscopy is a minimally invasive surgical procedure. Healthcare providers use knee arthroscopy to diagnose and treat a range of knee injuries. Your healthcare provider makes a small incision and then inserts a long, thin tool with a camera on the end.

Knee Ligament Surgery (PCL)

The posterior cruciate ligament (PCL) is a fibrous band of tissue on the inside of the knee, connecting the shinbone to the thigh bone. It functions to prevent the tibia from sliding backward on the femur. The PCL works with the ACL for stabilization of the knee. It can be injured when the knee is hyperextended.

Muscle Reconstruction

Flap surgery involves transporting healthy, live tissue from one location of the body to another - often to areas that have lost skin, fat, muscle movement, and/or skeletal support.

Toe Implant

A number of different toe implants are available to treat osteoarthritis. Some implants are synthetic cartilage used to replace the damaged surface of the cartilage at the base of the big toe. These implants have the same look and feel as natural cartilage.

Kirschner Wire Removal

The K-wires stick out of the skin so that they can be easily removed once the bone has healed. They are covered with a dressing and a plaster cast and you / the patient will not be able to see them; alternatively they may be exposed out of the toe or finger.

Dislocated Shoulder Treatment

A shoulder dislocation is an injury that happens when the ball pops out of your socket. A dislocation may be partial, where the ball is only partially out of the socket. It can also be a full dislocation, where the ball is completely out of the socket.

Dislocated Hip Treatment

The most important treatment of a dislocated hip is to properly position the ball back in the socket, which is called a joint reduction. 2 In order to reposition the hip joint, the patient will often require general anesthesia.

Snapping Hip Treatment

Snapping hip is a condition in which you feel a snapping sensation or hear a popping sound in your hip when you walk, get up from a chair, or swing your leg around. The snapping sensation occurs when a muscle or tendon (the strong tissue that connects muscle to bone) moves over a bony protrusion in your hip.
Gynecology
Gynecology 71 Services

Menopause Checkup

This is a home-use test kit to measure Follicle Stimulating Hormone (FSH) in your urine. This may help indicate if you are in menopause or perimenopause.

Cystocele Repair

A cystocele repair is a surgery to put your bladder back in its normal place. Your surgeon will fix the wall between your bladder and vagina to keep your bladder from moving again.

Gynecology Checkup

A gyn checkup is a yearly health check — like a regular eye exam or dental checkup. Doctors often call gyn checkups "well woman visits" because they're designed to keep you healthy by catching small issues before they turn into big ones.

Vaginoplasty

Vaginoplasty is a procedure to construct or repair a vagina. It treats various medical issues, including vaginal injury due to childbirth and pelvic floor disease complications. It's also for creating a transgender vagina, which helps individuals achieve their preferred gender identity.

Four Dimensional (4D) Ultrasound

4D is the fourth dimension in ultrasound when a 3D image has another dimension; time. 4D is the latest ultrasound technology. It takes many conventional 2D images, creates a surface rendered 3D image, and adds time to the process. The result is realistic live action images of your unborn child.

Presacral Neurectomy

Presacral Neurectomy is the surgical removal of the presacral plexus, the group of nerves that conducts the pain signal from the uterus to the brain.

Cervical Cerclage

Cervical cerclage is a medical procedure in which your doctor places a single stitch around your cervix, the opening to your uterus. The stitch sews your cervix closed. Doctors perform cerclage to prevent late (second trimester) miscarriages and preterm (early) delivery.

Urodynamic Evaluation

Urodynamic testing is any procedure that looks at how well parts of the lower urinary tract—the bladder, sphincters, and urethra—work to store and release urine. Most urodynamic tests focus on how well your bladder can hold and empty urine.

Human Papillomavirus (HPV) Vaccine

A vaccine that helps protect the body against infection with certain types of human papillomavirus (HPV). HPV infection can cause abnormal tissue growth, such as warts, and other changes to cells.

Vaginectomy

Vaginectomy is a surgery to remove all or part of the vagina. It is usually used as a treatment for vaginal cancer.

Ovarian Tumor Removal

The first goal of ovarian cancer surgery is to stage the cancer − to see how far the cancer has spread from the ovary. Usually this means removing the uterus (this operation is called a hysterectomy), along with both ovaries and fallopian tubes (this is called a bilateral salpingo-oophorectomy or BSO).

Uterine Prolapse Surgery

Hysterectomy and prolapse repair: Uterine prolapse may be treated by removing the uterus in a surgical procedure called a hysterectomy. This may be done through a cut (incision) made in the vagina (vaginal hysterectomy) or through the abdomen (abdominal hysterectomy).

Intrauterine Device (IUD) Placement

IUDs are shaped like a T, with one arm on either side. The doctor will fold down the arms and place the device into an applicator tube, then insert the tube through your cervix into your uterus. Once the IUD is in place, the arms will release and the doctor will remove the applicator tube.

Nuchal Translucency Scan (NT scan)

An NT scan is a common screening test that occurs during the first trimester of pregnancy. This test measures the size of the clear tissue, called the nuchal translucency, at the back of your baby's neck. It's not unusual for a fetus to have fluid or clear space at the back of their neck.

Endometrial Biopsy

In an endometrial biopsy, a small piece of tissue from the lining of the uterus (the endometrium) is removed and examined under a microscope for cancer and other cell irregularities. The procedure helps find the cause of a woman's heavy or irregular bleeding.

Pregnancy Ultrasound

A pregnancy ultrasound is an imaging test that uses sound waves to create a picture of how a baby is developing in the womb. It is also used to check the female pelvic organs during pregnancy.

Vulval Biopsy

A vulva biopsy is when a doctor takes a small sample of tissue from an abnormal area of the vulva. They send this to a laboratory to be examined under a microscope. A biopsy can help to diagnose vulval cancer.

Contraceptive Implant

The contraceptive implant (Nexplanon) is a small flexible plastic rod that's placed under the skin in your upper arm by a doctor or nurse.

Hymenoplasty

Hymen repair (hymenoplasty) is the cosmetic repair, restoration, or construction of a woman's hymen, and is often requested by women for physical, psychological, or cultural reasons. Restoration of the hymen is also known as hymenoplasty or revirginization.

Hysterosonography

What is a Hysterosonogram? Hysterosonography, also called Sonohysterography or Saline Infusion Sonography, is a minimally invasive Ultrasound exam that provides images of the inside of the uterus to help diagnose the cause of abnormal vaginal bleeding.

Hymenotomy

A hymenectomy (sometimes referred to as hymenotomy) is a surgical procedure where an opening is created in the hymen. It is often used when a person has a hymen that is abnormally thick, septate, or otherwise obstructing the flow of menstruation (imperforate hymen).

Breast Exam

A breast self-exam for breast awareness is an inspection of your breasts that you do on your own. To help increase your breast awareness, you use your eyes and hands to determine if there are any changes to the look and feel of your breasts.

Cervical Cautery

Cervical Cauterization is a procedure wherein heat (or diathermy) is used for treating the cells on the neck of the cervix. This procedure causes delicate, easily broken cells to grow into newer, healthy and strong cells which are unlikely to result in discharge or irregular bleeding.

Female Sterilization

Sterilization (sometimes called female sterilization, tubal ligation, or “getting your tubes tied”) is a safe and effective surgical procedure that permanently prevents pregnancy.

Cervical Biopsy

A cervical biopsy is a surgical procedure in which a small amount of tissue is removed from the cervix. The cervix is the lower, narrow end of the uterus located at the end of the vagina. A cervical biopsy is usually done after an abnormality has been found during a routine pelvic exam or Pap smear.

Endometrial Ablation

Endometrial ablation is a procedure that surgically destroys (ablates) the lining of your uterus (endometrium). The goal of endometrial ablation is to reduce menstrual flow. In some women, menstrual flow may stop completely. No incisions are needed for endometrial ablation.

Pelvic Floor Repair

A pelvic floor repair is the most common surgery for prolapse. It is a broad term used to describe simple surgical repairs of the pelvic floor. More specifically, the term anterior repair refers to correction of the front wall of the vagina; and posterior repair refers to correction of the back wall of the vagina.

Cervical Conization

Cervical conization (CPT codes 57520 (Cold Knife) and 57522 (Loop Excision)) refers to an excision of a cone-shaped sample of tissue from the mucous membrane of the cervix. Conization may be used for either diagnostic purposes as part of a biopsy or therapeutic purposes to remove pre-cancerous cells.

Colposcopy

Colposcopy (kol-POS-kuh-pee) is a procedure to closely examine your cervix, vagina and vulva for signs of disease. During colposcopy, your doctor uses a special instrument called a colposcope. Your doctor may recommend colposcopy if your Pap test result is abnormal.

Oophorectomy

An oophorectomy (oh-of-uh-REK-tuh-me) is a surgical procedure to remove one or both of your ovaries. Your ovaries are almond-shaped organs that sit on each side of the uterus in your pelvis. Your ovaries contain eggs and produce hormones that control your menstrual cycle.

Bartholin's Cyst Treatment

Both sides of the vaginal entrance are home to a pair of glands. These glands produce fluid that contributes to keeping the vaginal tract moist. Bartholin's cyst is an enlargement of one of these glands caused by blocked or partially blocked entrances, which is usually painless.

Cesarean Section

Cesarean section, C-section, or Cesarean birth is the surgical delivery of a baby through a cut (incision) made in the mother's abdomen and uterus. Healthcare providers use it when they believe it's safer for the mother, the baby, or both. The incision made in the skin may be: Up-and-down (vertical).

Screening for Down Syndrome (Triple Test)

The triple screen measures serum hCG, AFP and unconjugated estriol to calculate the risk of Down syndrome and can detect up to 69% of Down syndrome pregnancies. Currently, the quadruple test, usually performed at 15-18 weeks' gestation, is the most common screening test performed in the second trimester.

Vulvectomy

A vulvectomy is removal of part or all of the vulva. The vulva is the outer portion of a woman's genitals and includes: The labia minora and majora (small and large lips). Clitoris.

Pelvic Adhesiolysis

Hysteroscopic adhesiolysis is a surgery that removes adhesions from inside the uterus. Adhesions can cause pain and complications with pregnancy. Having adhesions in the uterus is also called Asherman syndrome.

Dilation and Curettage

Dilation and curettage refers to the dilation of the cervix and surgical removal of part of the lining of the uterus and/or contents of the uterus by scraping and scooping.

Hormone Replacement Therapy (HRT)

Hormone replacement therapy (HRT) is a treatment to relieve symptoms of the menopause. It replaces hormones that are at a lower level as you approach the menopause.

Vulval Skin Treatment

The vulva is the outer part of the female reproductive system. It's also part of the external genitalia. The vulva includes the mons pubis. This is the rounded area in front of the pubic bones at the lower part of the belly (abdomen). It becomes covered with hair at puberty.

Endometriosis Treatment

Endometriosis (en-doe-me-tree-O-sis) is an often painful disorder in which tissue similar to the tissue that normally lines the inside of your uterus — the endometrium — grows outside your uterus. Endometriosis most commonly involves your ovaries, fallopian tubes and the tissue lining your pelvis.

Breast Biopsy

A breast biopsy is a procedure to remove a sample of breast tissue for testing. The tissue sample is sent to a lab, where doctors who specialize in analyzing blood and body tissue (pathologists) examine the tissue sample and provide a diagnosis

Tubal Ligation Reversal

A tubal ligation reversal is a procedure to reverse a tubal ligation — when the fallopian tubes are cut or blocked to permanently prevent pregnancy. During a tubal ligation reversal, your doctor removes the obstructed area of the fallopian tubes and reattaches the fallopian tubes to allow pregnancy.

Pelvic Exam

Pelvic exam. A doctor or nurse inserts one or two lubricated, gloved fingers of one hand into the vagina and presses on the lower abdomen with the other hand. This is done to feel the size, shape, and position of the uterus and ovaries. The vagina, cervix, fallopian tubes, and rectum are also checked. Enlarge.

Vaginal Childbirth

A vaginal delivery is the birth of offspring in mammals (babies in humans) through the vagina (also called the "birth canal"). It is the most common method of childbirth worldwide.

Cervical Polyp Removal

Cervical polyps are removed with an instrument called polyp forceps. They are used to grasp the base of the polyp and the polyp is removed with a gentle twisting motion. Occasionally, if the doctor or nurse cannot see the base of the polyp, a procedure called hysteroscopy is performed.

Vaginal Culture Test

Vaginal culture; Female genital tract culture; Culture - cervix. Endocervical culture is a laboratory test that helps identify infection in the female genital tract.

Prenatal Testing

Prenatal screening tests can identify whether your baby is more or less likely to have certain birth defects, many of which are genetic disorders. These tests include blood tests, a specific type of ultrasound and prenatal cell-free DNA screening.

Ovarian Transposition Surgery

A procedure used to help keep a woman fertile by preventing damage to the ovaries during radiation therapy. Before radiation therapy begins, one or both ovaries and fallopian tubes are separated from the uterus and attached to the wall of the abdomen away from where the radiation will be given.

Episiotomy Repair

An episiotomy should be repaired promptly to reduce blood loss and prevent infection. Repair of an episiotomy is undertaken in three stages: repair of the vaginal mucosa, repair of the muscle layer and repair of the skin layer. Adequate pain relief should be provided before suturing.

Fetal Medicine Consultation

Consultation: Patients are often referred to maternal-fetal medicine for consultation due to a medical condition that may complicate their pregnancy. Often, patients referred for consultation continue their prenatal care with their doctor or midwife.

Fetal Surgery

Fetal surgery is a procedure performed on an unborn baby (fetus) in the uterus (in utero) to help improve the long-term outcome of children with specific birth defects.

Vaginal Vault Prolapse Surgery

Vaginal vault prolapse is descent of the vaginal apex (after hysterectomy) into the lower vagina, to the hymenal ring, or through the vaginal introitus.

Fetal Echocardiography

A fetal echocardiogram (also called a fetal echo) uses sound waves to create pictures of an unborn baby's heart. This painless ultrasound test shows the structure of the heart and how well it's working.

Pessary Placement

A pessary is a prosthetic device that can be inserted into the vagina to support its internal structure. It's often used in the case of urinary incontinence and a vaginal or pelvic organ prolapse. A prolapse occurs when the vagina or another organ in the pelvis slips out of its usual place.

Cardiotocography (CTG)

Cardiotocography is a technique used to monitor the fetal heartbeat and the uterine contractions during pregnancy and labour. The machine used to perform the monitoring is called a cardiotocograph.

Hysterectomy

A hysterectomy is a surgical procedure to remove the womb (uterus). You'll no longer be able to get pregnant after the operation. If you have not already gone through the menopause, you'll no longer have periods, regardless of your age. Many women have a hysterectomy. It's more common for women aged 40 to 50.

Ovarian Cyst Removal

Laparoscopy. Using a laparoscope — a slim, lighted instrument inserted into your abdomen through a small incision — your doctor can see your ovaries and remove the ovarian cyst. This is a surgical procedure that requires anesthesia.

Gynecology Consultation

Gynaecology consultation is a routine and often diagnostic procedure performed by gynecologists to assess the general condition of the female reproductive system and determine the presence of diseases and infections. It may also relate to fertility and to a certain extent, preconception, prenatal, and maternal care.

Myomectomy

Myomectomy (my-o-MEK-tuh-me) is a surgical procedure to remove uterine fibroids — also called leiomyomas (lie-o-my-O-muhs). These common noncancerous growths appear in the uterus. Uterine fibroids usually develop during childbearing years, but they can occur at any age.

Gynecologic Laparoscopy

A gynaecological laparoscopy (keyhole surgery) is a procedure to look inside your lower tummy (abdomen) to examine your womb (uterus), fallopian tubes and ovaries. Gynaecological laparoscopy can be used to diagnose a condition and/or to treat it.

Human Papillomavirus (HPV) Test

HPV is the name of a very common group of viruses. They do not cause any problems in most people, but some types can cause genital warts or cancer. HPV affects the skin. There are more than 100 different types.

Uterosacral Nerve Ablation

Laparoscopic uterine nerve ablation (LUNA) involves the destruction of a small segment of ligament that carries nerve fibres within the pelvis.

Pelvic Floor Electrical Stimulator

During pelvic floor electrical stimulation, a low-grade electrical current (similar to “TENS” units used in physical therapy) stimulates the muscles to contract creating a muscular response similar to Kegels (an exercise for your pelvic floor muscles).

Uterine Artery Embolization (UAE)

Uterine artery embolization (UAE) is a procedure to treat fibroids without surgery. Uterine fibroids are noncancerous (benign) tumors that develop in the uterus (womb). During the procedure, the blood supply to the fibroids is cut off. This typically causes the fibroids to shrink.

Ectopic Pregnancy Surgery

Salpingostomy and salpingectomy are two laparoscopic surgeries used to treat some ectopic pregnancies. In these procedure, a small incision is made in the abdomen, near or in the navel. Next, your doctor uses a thin tube equipped with a camera lens and light (laparoscope) to view the tubal area.

Microdochectomy

A Microdochectomy is a surgical procedure in which a single duct is removed from the nipple areolar complex. It is usually undertaken when a patient has nipple discharge from a single duct. The patient will be asked not squeeze the nipple before attending the operating theatre.

Pap Smear Test

A Pap smear (also called a Pap test) screens for cervical cancer. The test checks for abnormal cells in the cervix that are cancerous or have the potential to become cancerous. During a Pap smear, your healthcare provider takes cells from the cervix to examine under a microscope for signs of cancer.

Amniocentesis

Amniocentesis is a procedure in which amniotic fluid is removed from the uterus for testing or treatment. Amniotic fluid is the fluid that surrounds and protects a baby during pregnancy. This fluid contains fetal cells and various proteins.

Antenatal Care (ANC)

Antenatal care is the care you get from a doctor or nurse before you have your baby. It can also be called maternity care or care for pregnant women. You will be given appointments with a midwife or, sometimes, a doctor who specializes in pregnancy and childbirth.

Intrauterine Device (IUD) Removal

The IUD is removed by securely grasping the threads at the external os with ring forceps. Traction should be applied away from the cervix. If resistance is met, the removal should be abandoned until it is determined why the IUD is not moving. A deeply embedded IUD may have to be removed hysteroscopically.

Vaginismus Treatment

Vaginismus is the body's automatic reaction to the fear of some or all types of vaginal penetration. Whenever penetration is attempted, your vaginal muscles tighten up on their own. You have no control over it. Occasionally, you can get vaginismus even if you have previously enjoyed painless penetrative sex.

Prenatal Counseling

Preconception counseling is an appointment with your healthcare provider that's used to plan for a future pregnancy. Your family history, risk factors, medical conditions and lifestyle are all discussed. This appointment is an important part of a planned and healthy pregnancy.
Dentistry
Dentistry 74 Services

Bone Graft

Bone grafting is a surgical procedure that uses transplanted bone to repair and rebuild diseased or damaged bones. A bone graft is a choice for repairing bones almost anywhere in your body. Your surgeon might take bone from your hips, legs, or ribs to perform the graft.

Invisalign

Invisalign is an orthodontic treatment that straightens teeth without the use of metal braces. Invisalign is a series of custom-made clear braces that cover your teeth and gently pull them into the proper position over time.

Gnathology Treatment

Gnathology is a branch of specialized dentistry that studies and cures the masticatory system in all its anatomical and functional aspects.

Recessed Gum Treatment

Your gums fit tightly around your teeth to help anchor them into your mouth and to protect them from damage. To have receding gums means that the gum tissue surrounding your teeth has pulled back to expose more of your tooth than is normal.

Teeth Splinting

Teeth that have become loose because of lost gum tissue can benefit from a new technique called dental splinting which attaches weak teeth together, turning them into a single unit that is stable and stronger than the single teeth by themselves. The procedure is most commonly performed on the front teeth.

Impacted Tooth Extraction

Wisdom tooth extraction is a surgical procedure to remove one or more wisdom teeth — the four permanent adult teeth located at the back corners of your mouth on the top and bottom.

Mini Dental Implant

Mini dental implants are a special type of tooth replacement for missing teeth. Like their full-sized counterparts, mini dental implants provide a permanent structure to replace missing teeth. While regular dental implants effectively replace missing teeth, they are not right for everyone.

Lingual Braces

Lingual braces are one of the many types of the fixed orthodontic treatment appliances available to patients needing orthodontics.

Gum Tissue Graft

A gum graft is a type of dental surgery performed to correct the effects of gum recession. It is a quick and relatively simple surgery in which a periodontist removes healthy gum tissue from the roof of the mouth and uses it to build the gum back up where it has receded.

All-on-2

Even though the number of people who use snap-in dentures has grown a lot in recent years, they aren't likely to replace traditional dentures completely. They are a great choice for a lot of people, but others can't stand them.

Teeth Cleaning

During a routine dental cleaning, your hygienist uses special tools to remove sticky plaque and hard tartar deposits from the surfaces of your teeth above your gums. These cleanings are very important for preventing gum disease and even for treating very mild forms of the disease (called gingivitis).

Dental CT Scan

Dental cone beam computed tomography (CT) is a special type of x-ray equipment used when regular dental or facial x-rays are not sufficient. Your doctor may use this technology to produce three dimensional (3-D) images of your teeth, soft tissues, nerve pathways and bone in a single scan.

Dental Bonding

Teeth bonding is a procedure in which a tooth-colored resin material (a durable plastic material) is applied and hardened with a special light, which ultimately "bonds" the material to the tooth to restore or improve a person's smile.

Root Resection

Root resection is the process by which one or more of the roots of a tooth are removed at the level of the furcation while leaving the crown and remaining roots in function.

Custom Mouthguard

Getting a custom mouthguard is absolutely worth the effort and the cost at your dentist's office. This is because it better protects your teeth, is more comfortable, and allows you to breathe properly regardless of what you need to do with your mouthguard in.

Dental Impression

A dental impression is a negative imprint of hard (teeth) and soft tissues in the mouth from which a positive reproduction (cast or model) can be formed. It is made by placing an appropriate material in a stock or custom dental impression tray which is designed to roughly fit over the dental arches. Impression material is of liquid or semi-solid nature when first mixed and placed in the mouth. It then sets to become an elastic solid (usually takes a few minutes depending upon the material), leaving an imprint of person's dentition and surrounding structures of oral cavity.

Bone Augmentation

Bone grafting is a surgical procedure that replaces missing bone in order to repair bone fractures that are extremely complex, pose a significant health risk to the patient, or fail to heal properly.

Gingivoplasty

GINGIVOPLASTY is the surgical reshaping of gum tissue around the teeth. It is often is done simply to make gums look better. They may have an unusual shape or may not be formed normally. The causes can include a person's genes, disease or trauma. Gingivoplasty reshapes the gums to make them look more natural.

Oral Cyst Treatment

An oral cyst is a type of small growth that can occur in the mouth. It's a small fluid-filled sac that feels like a little bump. These oral cysts are sometimes referred to as mucoceles or mucous cysts. In most cases, oral cysts may feel odd, but they are harmless.

Periodontal Surgery

Periodontal surgery is a dental procedure to restore the look and function of teeth, gums, and bone damaged due to severe gum disease. A periodontist can help you determine if you're a candidate for surgery.

Inlays/Onlays

In dentistry, inlays and onlays are a form of indirect restoration, which means they are made outside of the mouth as a single, solid piece that fits the specific size and shape of the cavity, and then cemented in place in the tooth.

Bruxism Treatment

Treatments for teeth grinding (bruxism) include using mouth guards or mouth splints, and therapy.

Dental Implant Bars

Implant bars are a mix between dentures and implants. Unlike common dentures, a bar is implanted in the patient's mouth, and the denture snaps onto the bar to hold it in place. These are generally made of acrylic with the higher-quality bars using natural-looking teeth and gums.

Dental Implant

A dental implant is a prosthesis that interfaces with the bone of the jaw or skull to support a dental prosthesis such as a crown, bridge, denture, or facial prosthesis or to act as an orthodontic anchor.

Dental Crown

In dentistry, crown refers to the anatomical area of teeth, usually covered by enamel. The crown is usually visible in the mouth after developing below the gingiva and then erupting into place. If part of the tooth gets chipped or broken, a dentist can apply an artificial crown.

Dentistry Consultation

A consultation is basically an evaluation of the current condition of your teeth. If you haven't seen a dentist in a while, you may be worried or embarrassed about the current state of your teeth. A good dentist won't be judgmental or make you feel bad about your current dental health.

Root Canal

A root canal is a dental procedure involving the removal of the soft center of the tooth, the pulp. The pulp is made up of nerves, connective tissue, and blood vessels that help the tooth grow. In the majority of cases, a general dentist or endodontist will perform a root canal while you're under local anesthesia.

Dental Checkup

Dental checkups are routine visits that consist of an examination and cleaning. Dental treatments are specialized visits to treat issues with fillings, deep teeth cleanings, root canals, teeth removal, and more. Dental treatments are scheduled on an as-needed basis, while dental checkups follow a regular schedule.

Cosmetic Dentistry Consultation

Cosmetic dentistry is generally used to refer to any dental work that improves the appearance (though not necessarily the functionality) of teeth, gums and/or bite. It primarily focuses on improvement in dental aesthetics in color, position, shape, size, alignment and overall smile appearance.

Temporary Dentistry

A temporary restoration is a dental composite, bridge, crown, or filling used until permanent, restorative dental work is carried out. These temporary materials are also known as temps or provisional restorations. In some cases, dental prostheses may take some time to be created and placed.

Tooth Abscess Drainage

A dental abscess is a collection of pus that can form inside the teeth, in the gums or in the bone that holds the teeth in place. It's caused by a bacterial infection. An abscess at the end of a tooth is called a periapical abscess. An abscess in the gum is called a periodontal abscess.

Teeth Whitening

Tooth whitening is any process that lightens the color of a tooth. Whitening may be accomplished by physical removal of the stain or a chemical reaction to lighten the tooth color. Bleaching is defined here as the chemical degradation of the chromogens.

Tooth Hemisection

Hemisection is sectioning of multi-rooted teeth with its crown portion, with the loss of periodontal attachment and is performed to retain the original tooth structure and attain the fixed prosthodontic prosthesis.

All-on-4

When you get an All-on-4 implant, you don't have to replace each missing tooth separately. Instead, a dentist will use surgery to put four titanium posts into your jawbone. These will be the main anchors. Then, they can attach a permanent denture to these four spots, giving your mouth a smooth look.

Sinus Lift

A sinus lift refers to the augmentation or lifting up of the maxillary sinus to make more room for new bone. The maxillary sinuses are air-filled cavities that are located just above the back portion of the maxilla or upper jaw.

Dental Post and Core

Post and core is a dental restoration treatment that's sometimes performed after a root canal. When a significant portion of a tooth's structure is removed, a post and core can help keep a dental crown in place. Dental crowns are put on top of teeth, to protect them from further damage or infection.

Fluoride Application

Fluoride treatments are typically professional treatments containing a high concentration of fluoride that a dentist or hygienist will apply to a person's teeth to improve health and reduce the risk of cavities. These in-office treatments may take the form of a solution, gel, foam, or varnish.

Dental Bridge

If you have missing teeth, your dentist can close — or bridge — the gaps in your smile with dental bridges. A dental bridge is a false tooth (called a pontic) that is held in place by the abutment teeth on either side of the gap.

Braces

Dental braces (also known as braces, orthodontic cases, or cases) are devices used in orthodontics that align and straighten teeth and help position them with regard to a person's bite, while also aiming to improve dental health.

Gingivectom

A gingivectomy refers to the removal of diseased gum tissue. A gingivoplasty procedure is typically performed to reshape otherwise healthy gum tissues. One procedure, however, is rarely performed without the other.

Apicoectomy

An apicoectomy is a frequent dental surgery in which inflammatory gum tissue and the end of the root of the tooth are removed while the crown of the tooth is left in place. The operation is called a "apicoectomie." Because it operates on what is known as the apex, which is the end (or tip) of your root, it is sometimes referred to as a root-end resection.

Alveoloplasty

Alveoloplasty is a common dental procedure that is usually done after a tooth has been removed. This procedure helps restore the natural shape of the gums and jaw, which may have been lost because of bone loss after a tooth was pulled or for another reason.

Zygomatic Dental Implant

Zygomatic also known as 'Zygoma' provide an alternative to bone grafting procedures in the upper jaw and are dental implants that transverse inside the poor area of your upper jaw to anchor into the underside of the cheekbones through your sinuses.

Dentin Hypersensitivity Treatment

20.4. 4 Treatment of dentin hypersensitivity by laser radiation. Dentin hypersensitivity is characterized by short, sharp pain arising from exposed dentin as a response to stimuli, typically thermal, evaporative, tactile, osmotic, or chemical, which cannot be ascribed to any other form of dental defect or pathology.

Veneers

Dental veneers are thin, tooth-colored shells that are attached to the front surface of teeth to improve their appearance. They’re often made from porcelain or resin-composite materials and are permanently bonded to your teeth.

Denture

Dentures are prosthetic devices constructed to replace missing teeth, and are supported by the surrounding soft and hard tissues of the oral cavity. Conventional dentures are removable.

Tooth Filling

A tooth filling is a procedure wherein the damaged and decayed part of a tooth is removed and the area is filled with a replacement material to protect against further damage and to restore the tooth's appearance and function.

Scaling and Root Planing

Scaling and root planing, also known as conventional periodontal therapy, non-surgical periodontal therapy or deep cleaning, is a procedure involving removal of dental plaque and calculus (scaling or debridement) and then smoothing, or planing, of the (exposed) surfaces of the roots, removing cementum or dentine that ...

Frenectomy

Frenectomy refers to the procedure that removes the connective tissue (called the frenum) at either the top or the bottom of the mouth, specifically under the tongue or the upper gums. We offer this procedure at our offices in Lynn, MA and Salem, MA.

Crown Lengthenin

Crown lengthening is a surgical procedure performed by a dentist, or more frequently a specialist periodontist. There are a number of reasons for considering crown lengthening in a treatment plan.

Pulpotomy

Pulpotomy is a dental procedure done to save a severely decayed tooth. It's most commonly done on children with baby teeth, but it may also be used for adults and older children who already have their permanent teeth. This procedure is used to remove infected pulp from under the tooth's crown.

Sandblasting

Intra-oral sandblasting or “air abrasion” involves firing a pressurised flow of “sand” at the decayed or weakened tooth surface. The weakest part of the tooth is removed first, thereby conserving as much healthy tooth structure as possible.

Teeth Polishing

Dental polishing, sometimes called tooth polishing, is a cleaning method your dentist uses to keep your teeth healthy. It is used to: Smooth the surface of your teeth. Remove stains. Get rid of plaque.

Dental X-Rays

Dental X-rays (radiographs) are images of your teeth that your dentist uses to evaluate your oral health. These X-rays are used with low levels of radiation to capture images of the interior of your teeth and gums. This can help your dentist to identify problems, like cavities, tooth decay, and impacted teeth

Open Flap Debridement

In dentistry, open flap debridement is a periodontal procedure in which the supporting alveolar bone and root surfaces of teeth are exposed by incising the gingiva to provide increased access for scaling and root planing.

Laser Treatment for Gum Disease

Laser treatment is a non-surgical gum disease treatment where the dentist uses a laser to access an infected area to destroy an infected bacteria and tissue. It is an excellent alternative to conventional gum surgery because it permits treatment without stitching or cutting and with less discomfort to the patient.

Tooth Reshaping

Tooth reshaping, also called dental contouring, is a cosmetic dentistry technique that removes small amounts of tooth enamel (the outer covering of the tooth) in order to change the shape, length, or surface of one or more teeth.

Hygienic Treatment

Hygienic is commonly used to mean clean and sanitary. It can also mean promoting good health or related to or involving hygiene—a collection of practices to promote and preserve health, or a condition involving the use of such practices.

Root Canal Consultation

A root canal is a dental procedure involving the removal of the soft center of the tooth, the pulp. The pulp is made up of nerves, connective tissue, and blood vessels that help the tooth grow. In the majority of cases, a general dentist or endodontist will perform a root canal while you're under local anesthesia.

Space Maintainer

Dental space maintainers are devices used to leave enough space open for permanent teeth to grow in after baby teeth are lost prematurely. While it might not seem like a big problem at first, not taking care of a gap can lead to expensive problems down the road.

Alineadent

It is invisible 3D braces made just for each patient out of a flexible material.

All-on-8

All-on-8 is a dental implant procedure in which a prosthesis is attached to the jawbone. This is similar to the popular "all-on-4" method, but the prosthesis is held in place by eight dental implants instead of four.

Corticotomy-Assisted Orthodontics

Corticotomy-assisted orthodontics has been reported in a few clinical cases, and seems to be a promising adjuvant technique, indicated for many situations in the orthodontic treatment of adults without active periodontal pathology. Its main advantages are reduction of treatment time and postorthodontic stability.

Digital Smile Design

Digital Smile Design (DSD) is a treatment planning protocol that allows for careful analysis of the patient's facial and dental structures through state-of-the-art videography and digital technology. Today, the DSD Concept is considered the most modern, patient-centered design approach available.

Periodontal Scaling

Scaling is when your dentist removes all the plaque and tartar (hardened plaque) above and below the gumline, making sure to clean all the way down to the bottom of the pocket. Your dentist will then begin root planing, smoothing out your teeth roots to help your gums reattach to your teeth.

Orthodontics Consultation

Orthodontics is a branch of dentistry that treats malocclusion, a condition in which the teeth are not correctly positioned when the mouth is closed. This results in an improper bite. An orthodontist specializes in making the teeth straight.

Tooth Jewelry

Tooth jewelry is an adornment that is set on the front of your tooth. This style rage lets you express your uniqueness through your smile, making it progressively one of a kind and fashionable.

Wisdom Tooth Extraction

Wisdom tooth extraction is a surgical procedure to remove one or more wisdom teeth — the four permanent adult teeth located at the back corners of your mouth on the top and bottom.

Tooth Extraction

A tooth extraction is a procedure to remove a tooth from the gum socket. It is usually done by a general dentist, an oral surgeon, or a periodontist.

Implant-Supported Overdenture

An implant-retained overdenture is a removable dental prosthesis that is supported by the residual oral tissues and employs dental implants for retention. Implant-retained overdentures are a treatment alternative for many patients for whom conventional dentures are poorly tolerated.

Pediatric Dentistry

A pediatric dentist, defined, is a specially trained dentist who focuses on caring for children from infancy through the teenage years, and also adults with special needs.

Tooth Sealant

Dental sealants are thin coatings that when painted on the chewing surfaces of the back teeth (molars) can prevent cavities (tooth decay) for many years. Sealants protect the chewing surfaces from cavities by covering them with a protective shield that blocks out germs and food.

All-on-6

During the All-On-6 Dental Implant procedure, six dental implants are used to create a permanent prosthesis. It is used to hold a bridge or an overdenture in place. Six implants are put into the lower or upper jawbone to hold replacement teeth in place for good.

Retainer

Orthodontic retainers are custom-made devices, usually made of wires or clear plastic, that hold teeth in position after surgery or any method of realigning teeth.
Plastic and Cosmetic Surgery
Plastic and Cosmetic Surgery 78 Services

Buccal Fat Extraction

Buccal fat pad extraction or buccal fat removal is a plastic surgery procedure for reducing prominent cheeks, by the proportional removal of buccal fat-pad tissue.

Double Eyelid Creation

Double eyelid surgery is a specific type of eyelid surgery in which creases in the upper eyelids are formed, creating double eyelids. You might choose this procedure, called blepharoplasty, if you want to correct a condition — such as droopy eyelids or eye bags — or if you want to change the appearance of your eyelids.

Chin Augmentation

Chin augmentation is surgery to reshape or enhance the size of the chin. It may be done either by inserting an implant or by moving or reshaping the jaw bones.

Breast Implant Revision

The goal of breast implant revision surgery is to replace old breast implants with new implants.

Wrinkle Treatment

Wrinkles, especially around the eyes, mouth and neck, are common with aging as the skin in these areas gets thinner, drier and less elastic. Wrinkles, a natural part of aging, are most prominent on sun-exposed skin, such as the face, neck, hands and forearms.

Rhinoplasty

Rhinoplasty is surgery that changes the shape of the nose. The motivation for rhinoplasty may be to change the appearance of the nose, improve breathing or both. The upper portion of the structure of the nose is bone, and the lower portion is cartilage.

Areola Reduction

In areola reduction surgery, a small piece of the brown outer part of the areola is cut out in a circle. This makes the areola smaller. The skin around the areola is then pulled in like the string of a purse until it completely covers the areola. You can make the diameter smaller by sewing the inside of the areola with stitches that dissolve quickly.

Cheekbone Reduction

Zygoma reduction, also known as cheekbone reduction surgery, is a surgery used to reduce the facial width by excising part of the zygomatic bone and arch

Sex Reassignment Surgery (Male to Female)

Male-to-female sex reassignment surgery involves reshaping the male genitals into a form with the appearance of, and as far as possible, the function of female genitalia.

Penis Augmentation

Penis enlargement surgery is a procedure that aims to increase the length or girth of the penis. Surgery may involve the insertion of silicone implants, the transfer of fat cells, or the use of skin grafts to increase the size of the penis.

Muscle Ablation

The ablation of synergists for compensatory hypertrophy consists of the surgical removal of all or part of synergistic muscles, which can be either unilateral or bilateral, to generate chronic functional overload that causes hypertrophy.

Ear Surgery

Otoplasty — also known as cosmetic ear surgery — is a procedure to change the shape, position or size of the ears. You might choose to have otoplasty if you're bothered by how far your ears stick out from your head. You might also consider otoplasty if your ear or ears are misshapen due to an injury or birth defect.

Male Breast Reduction

Gynecomastia surgery, also known as male breast reduction, is the surgical correction of overdeveloped or enlarged breasts in men.

Otoplasty

Otoplasty — also known as cosmetic ear surgery — is a procedure to change the shape, position or size of the ears. You might choose to have otoplasty if you're bothered by how far your ears stick out from your head. You might also consider otoplasty if your ear or ears are misshapen due to an injury or birth defect.

Plastic Surgery Consultation

Plastic surgery is defined as a surgical specialty dedicated to reconstruction of facial and body defects due to birth disorders, trauma, burns, and disease.

Eye Bag Removal

Eye bag surgery is a cosmetic procedure known as lower blepharoplasty. It lifts the lower eyelid and removes excess tissue from the under-eye area.

Lip Augmentation

Lip augmentation is a cosmetic procedure that can give you fuller, plumper lips. These days, an injectable dermal filler is the most commonly used method of lip augmentation. There are many types of dermal fillers that can be injected in your lips and around your mouth.

Labiaplasty

Labiaplasty is a surgical procedure to reduce or increase the size of your labia. The surgery is done to improve the appearance of your labia, to reduce physical discomfort or as part of gender-affirming surgery. Your labia are the folds of skin around your vagina opening. You have two folds of skin.

Facial Fat Transfer

In facial fat grafting, fat is moved to the face from another part of the body. The procedure may also be called fat transfer, micro-lipoinjection, facial fat rejuvenation, autologous fat grafting or transfer, or fat injection. It offers a more youthful appearance and can also correct problems like scars.

Cheek Augmentation

Cheek fillers are injections that raise the volume of the area above and around your cheekbones. This provides the illusion of a more defined bone structure. By injecting volume under your skin layer, cheek fillers can also smooth out wrinkles and fine lines.

Jaw Shaping

As the name suggests, jaw shaping (or jawline contouring) involves reshaping the jawbone to improve its aesthetic appearance. Available in surgical and non-surgical forms, it is commonly used in feminisation procedures to make jawlines less "square" and more "rounded" in shape.

Ear Reconstruction

Ear reconstruction is a form of surgery that can rebuild an ear damaged by trauma or cancer surgery, or misshapen or missing due to a congenital (present at birth) disorder. Along with surgery to rebuild or repair the ear, hearing rehabilitation with an otologist may be necessary.

Breast Augmentation

Breast augmentation — also known as augmentation mammoplasty — is surgery to increase breast size. It involves placing breast implants under breast tissue or chest muscles. For some women, breast augmentation is a way to feel more confident.

Body Lift

A body lift, also known as body plastic surgery, improves the shape and tone by removing excess skin and the underlying fat. Excess sagging fat and skin are caused in part by poor tissue elasticity. A complete lower body lift treats the buttocks, abdomen, waist, hips and thighs in one procedure.

Face Slimming

Facial slimming is an effective non-surgical treatment used to help patients achieve a slimmer, more oval or v-shaped profile. It is ideal for people who want to reshape and slim down their face to help it look firmer and smoother.

Tummy Tuck (Abdominoplasty)

A tummy tuck — also known as abdominoplasty — is a cosmetic surgical procedure to improve the shape and appearance of the abdomen. During a tummy tuck, excess skin and fat are removed from the abdomen. Connective tissue in the abdomen (fascia) usually is tightened with sutures as well.

Breast Implants

A breast implant is a prosthesis used to change the size, shape, and contour of a person's breast.

Perineoplasty

Perineoplasty is a surgical procedure which tightens the area between the vagina opening and the anus, the perineum. It narrows the vaginal opening.

Belt Lipectomy

A belt lipectomy is a specific kind of surgical procedure. It is performed to remove excess fat and skin from around the waist, sometimes known as the "belt line." This procedure is also known as a lipectomy of the abdominal region, a stomach tuck, and a panniculectomy.

Male Breast Augmentation

Though breast augmentation is generally considered a plastic surgery procedure for women, as the popularity of male plastic surgery rises, some men also seek augmentation surgery to increase their breast size.

Nipple Correction Surgery

Nipple correction is a surgical procedure that corrects the appearance of your nipples and addresses their natural projection. Inverted nipples are caused by an injury, breastfeeding, or are congenital (from a shortening of the breast ducts) or from diseases of the breast.

Facial Trauma Surgery

Offering authoritative guidance and a multitude of high-quality images, Facial Trauma Surgery: From Primary Repair to Reconstruction is the first comprehensive textbook of its kind on treating primary facial trauma and delayed reconstruction of both the soft tissues and craniofacial bony skeleton.

Breast Reduction

Reduction mammoplasty (also breast reduction and reduction mammaplasty) is the plastic surgery procedure for reducing the size of large breasts.

Brow Lift

A brow lift, also called an eyebrow lift or forehead lift, is a cosmetic procedure that raises the eyebrows to decrease the appearance of wrinkles and frown lines and to lift sagging skin.

Lipofilling

Lipofilling is the broad term which covers the process of extracting fat from one area of the body and then inserting this fat into a different area where volume, mass or reshaping is desired.

Dimple Creation Surgery

A dimpleplasty is a type of plastic surgery used to create dimples on the cheeks. Dimples are the indentations that occur when some people smile. They're most often located on the bottoms of the cheeks. Some people may also have chin dimples. Not everyone is born with this facial trait.

Cleft Lip Nasal Deformity Surgery

The goals of primary bilateral cleft lip nose surgery are, closure of the nasal floor and sill, lengthening of the columella, repositioning of the alar base, achieving nasal tip projection, repositioning of the lower lateral cartilages, and reorienting the nares from horizontal to oblique position.

Clitoral Hood Reduction

Clitoral hood reduction, also termed clitoral hoodectomy, clitoral unhooding, clitoridotomy, or hoodectomy, is a plastic surgery procedure for reducing the size and the area of the clitoral hood in order to further expose the clitoral glans of the clitoris.

Hyaluronic Acid Threads

The use of hyaluronic threads is an innovative method that allows you to shape the contour of the face and improve the appearance of the area around the cheeks and chin. Threads allow to fill areas that have lost their firmness and freshness.

Mommy Makeover

Mommy makeover is a catch-all phrase that refers to a specialized combination of body contouring procedures, performed together to improve the physical changes that linger long after pregnancy.

Breast Implant Removal

Breast implant removal is surgery to take out silicone or saline implants. Typically, breast implants last for about 10 to 15 years. Some people have implant removal surgery because of tissue hardening around the implant or other complications. Others may have surgery to replace old implants with new ones.

Buttock Augmentation

Buttock or gluteal augmentation is a procedure used to improve the volume, shape, and contour of the buttocks. Buttock augmentation can be achieved through fat grafting, (famously referred to as a Brazilian Butt Lift or BBL), silicone implants, or sometimes a combination of these two techniques

Forehead Contouring

Forehead contouring is a surgical procedure that involves reconstructing the protruding brow bone and reshaping the orbital bones to achieve a softer, more feminine appearance.

Fat Reduction

Among the procedures that comprise nonsurgical fat reduction are cryolipolysis (e.g., CoolSculpting), injection lipolysis (e.g., Kybella), radiofrequency lipolysis (e.g., Vanquish) and laser lipolysis (e.g., SculpSure). Patients who are pregnant or breastfeeding should not have any of the aforementioned procedures.

Cleft Lip or Palate Repair

The most common type of cleft lip repair is a rotation advancement repair. The plastic surgeon will make an incision on each side of the cleft from the lip to the nostril. The two sides of the lip are then sutured together, using tissue from the area to rearrange and close the lip as needed.

Facial Implants

Facial implants are used to bring balance to the appearance of your face. These implants are commonly used to enhance the chin, jaw and/or cheeks.

Dermal Fillers

Dermal fillers, also known as injectable implants, soft tissue fillers, lip and facial fillers, or wrinkle fillers are medical device implants approved by the FDA for use in helping to create a smoother and/or fuller appearance in the face, including nasolabial folds (the lines extending from the sides of the nose to the edges of the mouth), cheeks, chin, lips, and back of the hands.

Lip Reduction

Lip reduction surgery involves removing skin tissues from the lower or upper lips, or sometimes both. This is done in an effort to reshape the entire lip area. First, anesthesia — either local or general — is used so you won't feel any pain.

Nipple Reduction

Nipple reduction surgery reduces the projection (sticking out) of the nipple. The procedure can also decrease the circumference of the nipple as well. Nipple reductions are usually performed in conjunction with breast augmentation or breast lift, but it can be performed alone.

Varicose Veins Treatment

Varicose veins are swollen and enlarged veins that usually occur on the legs and feet. They may be blue or dark purple, and are often lumpy, bulging or twisted in appearance. Other symptoms include: aching, heavy and uncomfortable legs.

Calf Implants

Calf augmentation is a procedure performed to enhance the lower portion of the leg. In people with a shrunken lower leg, as a result of injury or disease, an implant can be inserted in the calf to help minimize the resultant deformity.

Calf Reduction

Calf reduction surgery is a cosmetic surgery that reduces or improves the shape and size of the calf muscle to provide a more balanced appearance. For women with very prominent, muscular calves, a calf reduction using muscle-relaxing injections is often the only solution.

Thigh Lift

Thighplasty is a procedure to tighten and improve the overall appearance of thighs. Candidates for this procedure have loss of skin elasticity in the thigh or have thighs with a saggy, dimpled or flabby appearance which improves dramatically if the loose skin is lifted.

Scar Removal

Scar revision is surgery to improve or reduce the appearance of scars. It also restores function, and corrects skin changes (disfigurement) caused by an injury, wound, poor healing, or previous surgery.

Hairline Lowering Surgery

Hairline lowering or hairline advancement as it is also known is an effective procedure that offers subtle and natural-looking results. An incision is made right along the front of the hairline, then the hairline is brought forward, and the excess forehead skin is removed, with the incisions then sutured closed.

Skin Grafting

Skin grafting is a surgical procedure that involves removing skin from one area of the body and moving it to a different area of the body. This surgery may be done if a part of your body has lost its protective covering of skin due to burns, injury, or illness. Skin grafts are performed in a hospital.

Liposculpture

Liposculpture is a surgical procedure that is used to give you more muscle tone and shapeliness. It treats little pockets of fat, unlike liposuction which covers larger areas. Instead of just removing fat, liposculpture also moves it around it for a desired shape.

Liposuction

Liposuction is a surgical procedure that uses a suction technique to remove fat from specific areas of the body, such as the abdomen, hips, thighs, buttocks, arms or neck. Liposuction also shapes (contours) these areas. Other names for liposuction include lipoplasty and body contouring.

Breast Lift

Overall, a normal breast lift surgery will restore the breasts' youthful appearance without the need for implants.

Arm Lift

A cosmetic surgical technique known as an arm lift is one that may be used to enhance the look of the lower region of your upper arms. Loose skin and fat tissue are removed from the region between the armpit and the elbow during an arm lift procedure.

Pectoral Implants

Pectoral implant surgery, or pec implants as they are more commonly referred to, is a male cosmetic plastic surgery procedure that is used to improve the appearance of a man's chest. This procedure uses a safe, FDA approved soft, solid implant that is designed to increase the size and definition of the male chest.

Tracheal Shave

In simple terms, a tracheal shave, medically called chondrolaryngoplasty, is a surgical procedure to reduce the size of your Adam's apple.

Breast Capsulectomy

A capsulectomy is the surgical removal of abnormally thick, hardened tissue that forms around breast implants—a condition known as capsular contracture. Your breast implant is removed and usually replaced during the procedure.

Facial Feminization Surgery (FFS)

Facial feminization surgery (FFS) is a procedure to make your face appear more feminine instead of masculine. FFS can change your hairline, forehead, nose, jaw and other parts of your face. You may consider this surgery if you're a transgender woman (transitioning from male to female).

Nipple Augmentation

Breast augmentation — also known as augmentation mammoplasty — is surgery to increase breast size. It involves placing breast implants under breast tissue or chest muscles. For some women, breast augmentation is a way to feel more confident. For others, it's part of rebuilding the breast for various conditions.

Eyebrow Adjustment

Eyebrow correction aims to create a perfectly shaped brow after encountering a problem with their appearance. Many people with sparse or nonexistent brows turn to permanent cosmetic procedures for the purpose of normalizing or enhancing their appearance.

Hip Augmentation

Hip augmentation is a cosmetic procedure that can increase the size and width of your hips. It can enhance the look of your legs, increase your hip width and span, and provide your body a more pleasing shape overall. Many people undergo hip augmentation to gain an hourglass figure.

Cryolipolysis

Cryolipolysis, commonly referred to as fat freezing, is a nonsurgical fat reduction procedure that uses cold temperature to reduce fat deposits in certain areas of the body. The procedure is designed to reduce localized fat deposits or bulges that do not respond to diet and exercise.

Facelift

A facelift, or rhytidectomy, is a surgical procedure that improves visible signs of aging in the face and neck, such as: Relaxation of the skin of the face causing sagging. Deepening of the fold lines between the nose and corner of the mouth. Fat that has fallen or has disappeared. Jowls developing in the cheeks and ...

Eyelid Surgery

Blepharoplasty (BLEF-uh-roe-plas-tee) is a type of surgery that repairs droopy eyelids and may involve removing excess skin, muscle and fat. As you age, your eyelids stretch, and the muscles supporting them weaken.

Sweat Gland Suction

Suction curettage is an outpatient procedure during which a plastic surgeon removes the sweat glands using quick suction and scraping (curettage). The surgery takes about 60 to 90 minutes, and patients return home later that day.

Neck Lift

The surgeon carefully lifts the muscles of the neck and removes extra skin and fat, then closes the incisions and applies a pressure dressing around your head and underneath the chin. Afterward, your neck may feel tight, and you may notice some bruising, which fades in a couple of weeks.

Butt Lift

During a buttock lift, excess skin and fat are removed from the buttocks. The remaining skin is then repositioned to create a more toned look.

Pectus Excavatum Treatment

Pectus excavatum is a condition in which a person's breastbone is sunken into his or her chest. Severe cases of pectus excavatum can eventually interfere with the function of the heart and lungs. Pectus excavatum is a condition in which the person's breastbone is sunken into the chest.

Breast Reconstruction

Breast reconstruction is the surgical process of rebuilding the shape and look of a breast, most commonly in women who have had surgery to treat breast cancer.

Sex Reassignment Surgery (Female To Male)

A metoidioplasty is a method of constructing a new penis, or neopenis. It involves changing the clitoris into a penis. A person will receive hormone therapy before the surgery to enlarge the clitoris for this purpose. During the procedure, the surgeon also removes the vagina, in a vaginectomy.

Nose Surgery

A nose job (technically called a rhinoplasty) is surgery on the nose to change its shape or improve its function.

Buttock Implants

Silicone is the material used for butt implants. Unlike injections, solid silicone implants are surgically placed into the buttocks via an incision in between the butt cheeks. This procedure is sometimes combined with fat grafting for maximum results.

Promo Video

30
Departments
47
Staff
0
Patients

Add Review

Cleanliness
Comfort
Staff
Facilities
Your Score